» Symulacja » Symulacja 2023 – spotkanie użytkowników ANSYS

Symulacja 2023 – spotkanie użytkowników ANSYS

Nasze coroczne spotkanie użytkowników oprogramowania ANSYS odbyło się w hotelu Copernicus Toruń Hotel.

Jak co roku nasi Klienci, goście i pracownicy MESco podzielili się swoimi doświadczeniami w dziedzinie rozwiązywania problemów inżynierskich metodą elementów skończonych. Zaprezentowane zostały również wyniki badań naukowych realizowanych za pośrednictwem analiz numerycznych.

Warsztaty

Analizy numeryczne w czasie rzeczywistym – ANSYS Discovery

Prezentacja funkcji i możliwości modułu EXPOLORE. Etapy analiz numerycznych: od przygotowania geometrii aż po ustawienie warunków brzegowych.

Smarowanie przekładni i układy hydrauliczne – Particleworks

Prezentacja oprogramowania do modelowania zachowania płynu metodą bezsiatkową. Symulacja przekładni i układu hydraulicznego od A do Z.

Sprzężone symulacje DEM-FEA

Symulacja materiału sypkiego oraz jego wpływ na urządzenia transportujące z wykorzystaniem jednokierunkowego sprzężenia DEM-FEA.

Sesja Live Demo

Optymalizacja produktów i procesów w Optislang

Analizy zmęczeniowe w ANSYS nCode Design Pro

Prezentacje – analizy mechaniczne

Analiza izogeometryczna dostępna w oprogramowaniu LS-DYNA ma potencjał odmienić podejście do modelowania obiektów cienkościennych. Pozwala ona bowiem na bezpośrednie rozpinanie siatki elementów skończonych na geometrii CAD oraz dokładne odwzorowanie wszelkich zaokrągleń oraz wypukłości. Dzięki temu np. przesunięcie otworu będzie wymagało od użytkownika dużo mniej operacji i usprawni optymalizację danej konstrukcji. Z kolei zachowanie ciągłości krzywizny pomiędzy elementami pozwoli na zredukowanie ilości elementów potrzebnych do dokładnego odwzorowania dużych deformacji i małych promieni krzywizny.

Zarówno w przypadku symulacji pojedynczych komponentów, jak i całych złożeń, analizowanie pęknięć może okazać się kluczem do odpowiedniego zrozumienia bezpieczeństwa oraz niezawodności badanych konstrukcji. Nie chcesz polegać na kosztownych prototypach i czasochłonnych testach? Podczas prezentacji pokażemy jakie możliwości daje w tym zakresie oprogramowanie Ansys.

The Data Processing Framework (DPF) pozwala na odczyt i manipulację wynikami analiz numerycznych. Umożliwia odczyt danych zarówno z plików ANSYS (rst), jak i z formatów neutralnych (csv, vtk, hdf5). Przetwarzanie danych odbywa się poprzez łączenie operatorów. Framework został zaprojektowany specjalnie do pracy z dużymi zbiorami danych. Odpowiednio przetworzone dane możemy wyświetlić w ANSYS Mechanical (Python Result) oraz w ANSYS Mechanical APDL (PyMAPDL).

Symulacja szczelności połączeń jest istotnym elementem projektowania instalacji, w których występuje medium pod wysokim ciśnieniem. Zapewnienie integralności połączenia jest niezbędne do zagwarantowania jego poprawnego działania oraz bezpieczeństwa użytkowników. Podczas prezentacji omówiony będzie mechanizm Contact Fluid Pressure Penetration, którego implementacja w symulacji numerycznej pozwala na zwiększenie stopnia dokładności odwzorowania połączeń poddanych działaniu medium pod wysokim ciśnieniem.

Firmy lotnicze, trudniące się produkcją silników samolotowych, przeprowadziły zmiany w modelach biznesowych. Po zaadoptowaniu nowego rozwiązania linia lotnicza nie kupuje już silnika na własność, tylko opłaca czas w jakim korzysta z urządzenia. W związku ze zmianą koncepcji biznesowej firmy z branży lotniczej poszukują sposobów wydłużenia czasu eksploatacji części. Dlatego też inżynierowie mechanicy stają przed wyzwaniem polegającym na opracowaniu różnych metod naprawy łopatek czy też dysz wchodzących w skład turbiny niskiego ciśnienia. Umożliwi to firmie lotniczej zwiększenie zysków operacyjnych oraz pozwoli na redukcję śladu węglowego. W referacie wyjaśniono typowe przyczyny powstania uszkodzeń łopatek turbiny niskiego ciśnienia oraz zaprezentowano w jaki sposób oprogramowanie ANSYS WORKBENCH umożliwia szybką oraz skuteczną weryfikację podstawowych kryteriów projektowych.

Osuszacze powietrza produkowane przez firmę ZF są istotnym elementem układu pneumatycznego pojazdów ciężarowych i autobusów. Jedną z głównych części takiego osuszacza stanowi filtr osuszający, którego trwałość weryfikowana jest na teście cyklicznego napowietrzania. Podczas referatu zostanie przedstawiona symulacja takiego testu oraz interpretacja wyników pod kątem wytrzymałości zmęczeniowej. Wyniki te zostaną skonfrontowane z eksperymentem. Przedstawione będą dwa sposoby analizy wyników symulacji pod kątem wytrzymałości zmęczeniowej oraz wnioski z nich płynące.

Podobno Albert Einstein stwierdził, że „wszystko powinno być opisywane tak prosto, jak tylko to jest możliwe – ale nie prościej”. Cytat ten doskonale wpasowuje się w temat obliczeń numerycznych materiałów kompozytowych, których złożona budowa implikuje konieczność wejścia na wyższy poziom opisu matematycznego. Do rodziny tej z pewnością należą wtryskiwane termoplasty wzmacniane krótkimi włóknami (SFRP – Short Fiber Reinforced Polymer). Zawarte w nich zbrojenie, choć nieciągłe i o wymiarach w skali mikro, zmienia całkowicie zasady pracy inżyniera przyzwyczajonego do izotropii właściwości mechanicznotermicznych materiału w skali makro. Lokalne ukierunkowanie zbrojenia po wtrysku do formy, tensor i funkcja rozkładu prawdopodobieństwa orientacji włókien, uśrednianie właściwości po orientacji oraz tajemnicza HOMOGENIZACJA… jak rozumieć te pojęcia i jak wykorzystać w sekwencyjnych symulacjach komponentów z SFRP (proces produkcyjny + analiza wytrzymałościowa)? Referat nakreśli podstawy podejścia do symulacji wytrzymałościowych komponentów ze wzmacnianych termoplastów oraz wagę ich znaczenia na przykładzie rzeczywistego problemu produkcyjnego w firmie ZF: pęknięcie obudowy podczas procesu zaprasowywania kołka blokującego.

Prezentacje – analizy przepływowe

Solver Fluent GPU to jedna z największych zmian w dziedzinie analiz przepływowych.Zastosowanie procesorów graficznych pozwala nawet na kilkukrotne przyśpieszenie obliczeń,ale również na oszczędności wynikające z pracy stacji roboczych. Podczas prezentacjiodpowiemy na pytanie: czy akceleracja czasu symulacji idzie w parze z dokładnością wynikówalternatywnego solvera?

W ramach prezentacji przedstawione zostaną metody na wygenerowanie profilu prędkości na nieregularnej powierzchni wstęgi materiału. Profil może zostać wykorzystany do określenia prędkości płynu przy powierzchni wstęgi w analizie CFD.

Rzeki w Polsce bywają piękne i inspirujące. Dzieje się tak do momentu wystąpienia kilku dni intensywnych opadów. Dzięki łączeniu nowoczesnych technologii możemy sprawdzić rzeczywisty przebieg powodzi nawet w dużym mieście oraz wpływ zastosowanych budowli hydrotechnicznych na wygląd fali powodziowej. Które domy zostaną zalane, jak uratować zdrowie i dorobek ludzi, sprawdźcie z nami!

Damping forces generated by car’s suspension system can be a source of significant thermal energy. Its uniform distribution over the solid parts of the damper is an important aspect of design process. Sophisticated CFD model, taking into account mass, momentum and energy conservation laws in the CHT approach was proposed to represent all aspects of such case. To take into account transient effects, dynamic mesh had to be considered which allowed to include rod and piston movement inside the damper. Final model allowed to consider even advanced piston geometries displacement and its impact on the temperature field. In addition, as an outcome, various working fluids could be investigated and compared.

Wśród produktów firmy ZF dedykowanych pojazdom samochodowym znaleźć można szeroki wachlarz systemów elektronicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, komfort pracy kierowcy, ekologię, czy też autonomizację jazdy. Wszystkie te systemy wymagają szybkiej i niezaburzonej transmisji dużej ilości danych pomiędzy siecią kamer, radarów, lidarów i innych czujników, jak również aktuatorów i jednostek sterujących. Za przekazywanie danych pomiędzy urządzeniami odpowiada przełącznik sieciowy. Niniejsza praca skupia się na wyznaczeniu rozkładu temperatury w obudowie przełącznika wykonanej z tworzywa sztucznego podczas procesu lutowania złącza ethernet do płytki PCB. Wyniki analizy przeprowadzonej na drodze analizy CFD w środowisku Ansys Fluent posłużą do oceny ryzyka przekroczenia dopuszczalnego poziomu temperatury podczas krótkotrwałej ekspozycji dla zastosowanego materiału obudowy.

Zapotrzebowanie na moc IT nowoczesnych obiektów przetwarzających dane (data centers) jest, i najpewniej przez wiele jeszcze lat, będzie w trendzie wzrostowym. Część takich obiektów lokalizowana jest w dużych miastach, w wielopiętrowych budynkach w sąsiedztwie innych podobnej wielkości zabudowań. W związku z tym przestrzeń dla dużej instalacji chłodniczej budynku ogranicza się do powierzchni dachu budynku. Mała dostępna powierzchnia zmusza projektantów to optymalizacji rozstawienia agregatów chłodniczych w celu minimalizacji recyrkulacji powietrza wyrzucanego, aby zapewnić bezpieczne warunki pracy takich urządzeń. Niniejsza prezentacja będzie dotyczyć metod optymalizacji rozstawienia tych urządzeń na przykładzie kilku praktycznych problemów projektowych z wykorzystaniem oprogramowania ANSYS Fluent do obliczeń CFD. W prezentacji zostaną przedstawione wyniki optymalizacji oraz strategie, jakie można podjąć w celu poprawienia osiągów układu chłodzenia.

Prezentacja będzie dotyczyła zastosowania symulacji dynamiki płynów w kontekście zrównoważonego budownictwa. Celem prezentacji będzie przybliżenie uczestnikom wykorzystania CFD jako narzędzia wspierającego innowacyjne podejście do projektowania budynków, promując tym samym zrównoważone podejście w branży budowlanej. Prezentacja skupi się na przedstawieniu potencjału i korzyści wynikających z zastosowania CFD w obszarze zrównoważonego budownictwa. W prezentacji zostaną zaprezentowane różne przykłady projektów, które wykorzystały CFD do analiz i optymalizacji różnych aspektów budynków.

W obliczu trwającej transformacji energetycznej poświęca się wielką uwagę w kierunku wykorzystania źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych. Paliwa gazowe, w tym kontekście przynoszą korzyści, takie jak zmniejszona emisja cząstek stałych i szybki rozruch, jednak nadal wytwarzają szkodliwe tlenki węgla i tlenki azotu. Rozwiązanie tego może stanowić spalanie wodoru w tlenie, które emituje tylko parę wodną, ale napotyka na wyzwania związane z wysokimi temperaturami płomienia, które przekraczać mogą wytrzymałość termiczną materiałów stosowanych w urządzeniach wysokotemperaturowych. Ten problem natomiast można rozwiązać poprzez rozrzedzenie płomienia oraz jego uniesienie (lift off). Korzystając z obliczeniowej dynamiki płynów jesteśmy w stanie zaprojektować odpowiednie komory spalania czy palniki oraz dokładnie zamodelować cały proces tak, aby eksploatacja tych urządzeń przebiegła w możliwie bezpieczny sposób. Niniejszy referat skupiać się będzie na modelowaniu dyfuzyjnych płomieni wodoru w celu rozpoznania procesu spalania w warunkach rozrzedzonych.

Prezentacje – analizy elektromagnetyczne

W trakcie prezentacji wskażemy kilka potencjalnych źródeł problemów mogących powodować katastrofalne skutki w działaniu urządzeń elektronicznych. Zobaczymy m.in. wpływ nieciągłości impedancji na sygnały, a także jakie efekty powodują źle poprowadzone ścieżki na płytce PCB. Całość prezentacji okraszona zostanie pięknymi animacjami i wizualizacjami w programie ANSYS HFSS.

Prezentacja skupiona będzie na drodze, którą należy przejść podczas kompleksowej analizy elektryczno-termo-mechanicznej płytki PCB. Przedstawię możliwości SIWave do analizy numerycznej płytki PCB rozpoczynając od jej importu z programów eCAD i sprawdzenia poprawności projektu. Wskaże jakie procesy możemy symulować w SIWave, np.: rezonanse, emisja pola bliskiego i dalekiego. Skupię się na określeniu jakie dane są niezbędne, by prawidłowo odwzorować rozpływ prądów oraz straty energii w płytce PCB. Przeanalizowane zostaną maksymalne wartości gęstości prądu i wskazane ich maksymalne wartości dla prawidłowej pracy. Otrzymane wyniki zostaną przeniesione do Icepak w celu wykonania analizy termicznej. Pokazany zostanie wpływ otoczenia/obudowy oraz sposobu chłodzenia płytki na otrzymane rozkłady temperatur. Rozkład temperatur zostanie przeniesiony do Ansys Workbench, gdzie obliczone zostaną naprężenia oraz odkształcenia wynikające z nierównomiernego rozkładu temperatur w płytce PCB dla różnych form chłodzenia układów. Przedstawię sposoby na wymianę danych pomiędzy SIWave, Icepak, a Workbench umożliwiające prowadzenie wielopłaszczyznowej anaizy numerycznej płytek PCB.

Prezentacje – pozostałe

ANSYS intensywnie rozwija usługi obliczeniowe w chmurze. Prezentacja przybliży uczestnikom aktualny stan rozwoju i możliwości dwóch produktów: ANSYS Direct Cloud i ANSYS Gateway.

Galeria