Dzierżawa licencji komercyjnych oprogramowania ANSYS

» Strefa akademicka » Dzierżawa licencji komercyjnych oprogramowania ANSYS

Większość uczelni technicznych i instytutów badawczych prężnie współpracuje z przemysłem i często pojawia się pytanie o to jak skomercjalizować współpracę. Tu warto przypomnieć, że wszystkie wyniki wygenerowane za pomocą licencji akademickich ANSYS są własnością publiczna. Bez względu czy jest to licencja Research czy Associate (Zobacz opis rodzajów licencji akademicki ANSYS). Dlatego rozwiązaniem jest dzierżawa licencji komercyjnych ANSYS.

Licencje ANSYS – Różnica między komercją a pakietami akademickimi

Komercjalizacja ANSYS

Na początek warto zaznaczyć, że jest istotna różnica między licencjami komercyjnymi i akademickimi. Otóż licencje akademickie to pakiety zawierające wszystkie dostępne w ANSYS moduły do symulacji z danej dziedziny (odpowiednio dla MES, CFD, EM i pozostałych) oraz wszystkie dwukierunkowe linki do systemów CAD.

Tymczasem w licencjach komercyjnych wszystkie te elementy występują jako osobne, niezależne moduły. Oznacza to, że przygotowując budżet do wyceny komercyjnej współpracy należy uwzględnić koszt poszczególnych modułów ponieważ nie ma jednej „dużej” licencji do symulacji danego typu. Takie podejście pozwala natomiast dobrać optymalny zakres modułów, dostosowany do rodzaju prowadzonych symulacji.

Dodatkowo, w każdej zasadniczej rodzinie produktów (MES, CFD, EM) istnieje rozróżnienie na 3 poziomy licencji: Pro, Premium, Enterprise. Gdzie Pro to licencje zawierające najniższe możliwości a Enterprise – najwyższe. Pozwala to dobrze zoptymalizować koszty ewentualnej dzierżawy (lub zakupu). Więcej o produktach komercyjnych ANSYS.

Jakie są rodzaje dzierżaw licencji ANSYS?

Komercyjne moduły ANSYS można dzierżawić w dwóch systemach: godzinowej dzierżawy i dzierżawy okresowej.

Dzierżawa godzinowa jest rozwiązaniem idealnym dla doświadczonych użytkowników systemu ANSYS lub dla firm/osób które posiadają jakiś rodzaj licencji stałej i co jakiś czas potrzebują zwiększyć ilość stanowisk, funkcjonalność swojego pakietu lub policzyć dany problem na większej ilości rdzeni.

Dzierżawy okresowe lepiej nadają się w sytuacjach gdy trudniej określić dokładną ilość godzin jaką zajmie realizacja zlecenia/projektu. Tutaj Klient dzierżawi na np. 30 dni i może w tym okresie korzystać z licencji 24 godziny na dobę.

Oba sposoby mają swoją specyfikę dlatego zawsze pomagamy Klientom wybrać najlepsze rozwiązanie w zależności od specyfiki projektu Klienta.

Dzierżawa godzinowa: ANSYS Elastic Currency

Dzierżawa godzinowa działa w systemie Pre-Paid czyli Klient kupuję pakiet godzin, który może wykorzystać w przeciągu roku od daty wystartowania usługi. Pakiet podstawowy umożliwia 250 godzin pracy solvera (dowolnego) lub 500 godzin pracy modułów do przygotowania modelu (meshing, warunki brzegowe, modelowanie CAD, postprocessing). Możliwe jest również wykorzystywanie jedynie licencji HPC aby zwiększyć ilość wykorzystywanych rdzeni w obliczeniach na licencji lokalnej.

ANSYS Elastic Currency jest bardzo elastycznym rozwiązaniem i daje dostęp do prawie wszystkich modułów ANSYS. Rozliczanie jest realizowane w trybie minutowym – program dokładnie śledzi ilość czasu w jakim dana licencja była aktywna, a dodatkowo użytkownik może ustawić sobie ostrzeżenia w przypadku przekroczenia konkretnej ilości godzin. Zobacz więcej o ANSYS Elastic Currency.

ANSYS Elastic Currency może być wykorzystywany na dowolnej infrastrukturze IT. Począwszy od komercyjnych serwerów takich jak Google, Amazon, ReScale, po lokalne stacje robocze.

Koszty pakietu jest bardzo zbliżony do ceny dobrze znanego wcześniej rozwiązania w postaci eCADFEM (usługa eCADFEM została wygaszona).

Dzierżawy krótkoterminowe licencji ANSYS

Standardowy okres dzierżawy licencji ANSYS to rok, jednak możliwe jest wydzierżawienie licencji na okres dużo krótsze, np. jeden miesiąc (30 dni). Dzierżawiony może być dowolny moduł jak i całe pakiety.

Dzierżawione licencje mogą być wykorzystywane równocześnie z licencjami stałymi. Umożliwia to np. okresowe zwiększenie ilości solverów lub narzędzi PrepPost. Użytkownik może również wydzierżawić jedynie licencje HPC i zwiększyć ilość rdzeni z których korzysta jego stała licencja.

Ponieważ licencje ANSYS są podzielone na moduły, przed podjęciem decyzji każdy zainteresowany może uruchomić wersję próbną/testową wybranej konfiguracji. Pozwoli to określić czy wybór jest optymalny i pozwoli uniknąć opóźnień w trakcie realizacji.

Potrzebujesz więcej informacji? Skontaktuj się z nami, chętnie pomożemy!