» Oprogramowanie ANSYS i moc obliczeniowa na godziny

Oprogramowanie ANSYS i moc obliczeniowa na godziny

ANSYS Cloud i ANSYS Elastic Units to możliwość dzierżawy godzinowej licencji ANSYS i/lub mocy obliczeniowej w chmurze. Obie usługi działają w systemie Pre-paid – Klient kupuje pulę godzin do wykorzystania w przeciągu roku. Do korzystania z obu usług nie jest wymagane posiadanie licencji ANSYS – użytkownik może w pełni oprzeć się na licencjach w systemie godzinowym.

Dlaczego ANSYS Cloud? Celem jest udostępnienie użytkownikom łatwego i taniego rozwiązania HPC z poziomu ANSYS Workbench bez konieczności samodzielnej konfiguracji serwera czy angażowania lokalnych zasobów IT. Dzięki ANSYS Cloud możliwe jest wykonywanie bardzo dużych symulacji bez konieczności posiadania jakiejkolwiek infrastruktury HPC.

Dlaczego ANSYS Elastic Units? Ta usługa pozwala skutecznie zniwelować “górki” projektowe ponieważ użytkownik może chwilowo zwiększyć ilość stanowisk lub też zwiększyć funkcjonalność posiadanych licencji. ANSYS Elastic Units jest też dobrą propozycją dla Klientów chcących uniknąć wysokich kosztów zakupu licencji ANSYS na potrzeby pojedynczego projektu.

ANSYS Cloud umożliwia wykonywanie symulacji z zakresu mechaniki, przepływów i elektromagnetyzmu na flagowych produktach ANSYS: Mechanical Enterprise, CFD Premium, Maxwell, HFSS. Możliwe jest również korzystanie z produktów Discovery.

ANSYS Elastic Units czyli dzierżawa godzinowa ANSYS: rozliczanie, pakiety

ANSYS Elastic Units może być wykorzystywane do pracy lokalnej i do pracy w chmurze. Jest to forma waluty w której rozliczane są obie usługi. Przy pracy w chmurze do kosztów dzierżawy licencji doliczany jest koszt przestrzeni serwerowej. Serwery są dzierzawione na 3 i 12 miesięcy.

 
 

Podstawową jednostą rozliczeniową (walutą) jest ANSYS Elastic Unit (AEU). ANSYS Cloud jest dostępny w 3 pakietach:

 • Mały – 2000 AEU
 • Średni – 8000 AEU
 • Duży – 32000 AEU

Koszt w AEU za godzinę licencji:

 • Geometry Interface – 1 AEU/h
 • Optymalizacja (DesignXplorer, Optimetrics) – 2 AEU/h
 • Pre/Post – 4 AEU/h
 • HPC Pack – 6 AUE/h
 • Solver – 8 AEU/h

Ilość godziny obliczeniowych w ANSYS Cloud w zależności od ilości rdzeni dla Małego pakietu. Ilość godzin skaluje się  liniowo dla pakietu Średniego i Dużego:

 • 4 CPU – 250h
 • 20 CPU – 117h
 • 68 CPU – 68h
 • 132 CPU – 51h

ANSYS Cloud – obliczenia w chmurze

 • Przygotowujemy model do obliczeń na lokalnej licencji i lokalnym sprzęcie komputerowym (pełny PrepPorocessing: uproszczenie modelu, siatka MES/CFD, warunki brzegowe).
 • Aby ułatwić zadanie użytkownikom dostępne są trzy proste konfiguracje: mała – 8 CPU, średnia – 32 CPU i duża – 112CPU (small, medium, large). Szczegóły poniżej:

 Rys. 2 . Definicja zadania w ANSYS Cloud Compute

 • Logujemy się bezpośrednio ze środowiska ANSYS Workbench do ANSYS Cloud Compute za pomocą okienka dialogowego, gdzie definiujemy podstawowe parametry tj: nazwa analizy, typ analizy (MES lub CFD), region, oraz wybieramy rodzaj klastra HPC: Small/Medium/Large (Rysunku nr 2)
 • Po uruchomieniu analizy mamy podgląd do monitoringu postępu obliczeń. Dużą zaletą jest fakt, że pogląd jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej. Po zakończeniu obliczeń otrzymujemy powiadomienie na wskazany adres email,
 • Końcowe wyniki ściągamy na naszą stację roboczą, na której przygotowywaliśmy preprocessing i z której definiowaliśmy zadanie do chmury obliczeniowej.
 • Pełny postprocessing wykonujemy lokalnie, na naszej stacji roboczej. Oznacza to potrzebę ściągnięcia pliku z wynikami.

Dla kogo ANSYS Cloud?

ANSYS Cloud zapewnia gigantyczną moc obliczeniową oraz elastyczność licencyjną bez konieczności zaangażowania lokalnych zasobów IT. Otwiera to możliwości badania większej ilości modeli numerycznych, zwiększenia dokładności obliczeń, a co najważniejsze – ANSYS Cloud znacznie skraca czas oczekiwania na wyniki symulacji.

Zalety chmury obliczeniowej ANSYS Cloud docenią szczególnie firmy, które nie posiadają rozbudowanej infrastruktury IT, a potrzebują dostępu do większych zasobów HPC. Oszczędność polega tu na braku potrzeby zakupu, serwisowania, administracji własnym klastrem obliczeniowym oraz zakupu dodatkowych licencji ANSYS. Dodatkowym atutem ANSYS Cloud jest fakt dostępu do licencji oraz do klastra obliczeniowego na żądanie. Jest również niebywale wygodne to, że rozliczenie za zużycie jet godzinowe co pomaga precyzyjnie ocenić koszty projektów i lepiej określać termin zakończenia prac.

Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość lokalnego wykorzystywania licencji ANSYS w ramach dzierżawy godzinowej. Pozawala to na chwilowe zwiększenie ilości stanowisk oraz podniesienie funkcjonalności posiadanych licencji ANSYS bez konieczności zakupu licencji stałych.

30-dniowa wersja próbna ANSYS Cloud