Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner

ANSYS Cloud HPC sm ANSYS Cloud HPC

Nowa funkcjonalność dla ANSYS 2019 R1

 

Na 15 luty 2019 przewidziana jest premiera nowej usługi dla użytkowników ANSYS - ANSYS Cloud, czyli obliczeń w chmurze bezpośrednio ze środowiska ANSYS.   Uwaga: Prezentacja przewidziana jest na 13 luty 2019 - link na końcu artykułu.

Osoby, które nie spotkały się wcześniej z usługami obliczeń numeryczncyh w chmurze, zachęcam do zapoznania się z artykułem, jaki opublikowaliśmy w 6-tym numerze Messenger, str 26: Rozwiązania chmurowe w obliczeniach numerycznych.

 

Obecnie jako rozwinięcie wyżej wspomnianego artykułu, chciałbym przedstawić zupełnie nową funkcjonalność jaka pojawiła się wraz z ANSYS 2019R1. Jest to całkowicie zintegrowana usługa obliczeń HPC w chmurze ANSYS.


Chmura ANSYS Cloud powstała na bazie chmury Microsoft Azure, jako efekt współpracy obu firm.


Istotą działania ANSYS Cloud jest zapewnienie łatwego i natychmiastowego dostępu do obliczeń HPC na żądanie dla użytkowników ANSYS, bezpośrednio z poziomu samego środowiska ANSYS.


Użytkownik nie musi konfigurować samodzielnie swojej chmury (klastra obliczeniowego), ustawiać dostępu do własnego serwera licencji ANSYS (a nawet posiadać własnych licencji typu solver czy HPC). Cała infrastruktura, zarówno sprzęt jak i licencje predefiniowane są bezpośrednio w chmurze ANSYS.


Znane ograniczenia ANSYS Cloud na chwilę obecną:

  • Na tą chwilę obecną użytkownik nie ma możliwości używać własnych licencji korzystając z usługi ANSYS Cloud.
  • Ograniczeniem jest dostępność jedynie licencji mechanicznych (odpowiednik Mechanical Enterprise) oraz przepływowej (tylko Fluent). Licencje elektromagnetyczne (Maxwell) zapowiedziane są w kolejnej wersji ANSYS 2019R2.
  • Użytkownik powinien posiadać dostęp do minimum własnych licencji do pre i postprocessingu, gdyż chmura ANSYS Cloud zapewnia jedynie licencje typu solver.

 

Mechanizm rozliczenia za korzystanie z usługi ANSYS Cloud:

Rozliczenie za używanie zarówno sprzętu jak i licencji odbywa się poprzez tzw jednostki AEU (ANSYS Elastic Units). Jednostki AEU można kupować w pakietach lub jako dzierżawa okresowa (w chwili pisania artykułu to 1 rok lub 3 miesiące).
Zużycie jednostek AEU na godzinę, zależne jest od wybranego przez użytkownika modelu klastra obliczeniowego oraz typu solvera. Dostępne są trzy rodzaje klastrów obliczeniowych: Small (8C), Medium (32C) oraz Large (112C).
Zużycie jednostek AEU na godzinę przedstawia Rysunek 1.

ANSYS HPC Cloud AEU

 

Jak wygląda w skrócie praca przy wykorzystaniu ANSYS Cloud:

  1. Przygotowujemy model do obliczeń lokalnie, na własnej stacji roboczej (pełny pre processing)
  2. Logujemy się bezpośrednio ze środowiska ANSYS do ANSYS Cloud Compute za pomocą wizarda, gdzie definiujemy podstawowe parametry tj: nazwa analizy, typ analizy (mechaniczna lub cfd), region (czyli miejsce gdzie fizycznie znajduje się centrum obliczeniowe Microsoft Azure – najlepiej najbliżej naszego miejsca pracy), oraz wybieramy rodzaj klastra HPC: Small/Medium/Large (Rysunku nr 2).
  3. Po uruchomieniu analizy mamy podgląd do monitoringu postępu obliczeń w postaci logu oraz wykresów. Podgląd jest interakcyjny. Dodatkową zaletą jest fakt, że ten sam podgląd możemy uzyskać również z poziomu przeglądarki internetowej, czyli nic nie stoi na przeszkodzie, by śledzić postęp obliczeń wprost z np. ekranu naszego smartfona w dowolnym momencie.
  4. Po zakończeniu obliczeń, jesteśmy powiadamiani emailem. W tym momencie również z poziomu przeglądarki internetowej (czyli również z poziomu np. naszego smartfona) możemy przejrzeć wyniki naszej analizy jak i poczynić pierwsze zrzutki (snapshoty) - Rysunek 3.
  5. Końcowe wyniki ściągamy na naszą stację roboczą, na której przygotowywaliśmy preprocessing i z której definiowaliśmy zadanie do chmury obliczeniowej.
  6. Pełny postprocessing wykonujemy więc lokalnie, na naszej stacji roboczej

ANSYS Cloud compute menu

Rys2: Definicja zadania w ANSYS Cloud Compute

ANSYS Cloud compute monitorANSYS Cloud compute mobile

Rys3: Śledzenie obliczeń oraz posprocessing można wykonać
z poziomu przeglądarki interentowej - rówmnież na smartfonie

 

Proces jest więc niemal analogiczny jak w przypadku wysyłki naszych obliczeń na lokalny serwer poprzez usługę ANSYS Remote Solver Manager (z dod. opcją monitoringu przez przeglądarkę internetową).

Pełną funkcjonalność przedstawia poniższy film:


 

Dla kogo ANSYS Cloud?

ANSYS Cloud zapewnia szybkość, moc i zdolność obliczeniową chmury obliczeniowej bez żadnego wkładu własnego użytkownika na przygotowania, zarządzanie klastrem obliczeniowym.
Dzięki dostępowi do większych zasobów HPC, użytkownicy mogą przeprowadzać większe, bardziej złożone i dokładniejsze symulacje. W tym samym czasie można poddać ocenie więcej wariantów analizowanego projektu by ostatecznie wybrać najbardziej optymalny.


Zalety chmury obliczeniowej ANSYS Cloud docenią szczególnie firmy, które sporadycznie potrzebują dostępu do większych zasobów HPC. Oszczędność to brak potrzeby zakupu, serwisowania, administracji własnym klastrem obliczeniowym oraz zakupu dodatkowych licencji np. ANSYS HPC.


Reasumując, chcąc z korzystać chmury obliczeniowej (w tym ANSYS Cloud) należy podchodzić do tego rozwiązania bardzo rozsądnie, zgodnie z zasadą: „Cloud is not viable if we do not save money” (chmura jest nieopłacalna, jeśli nie oszczędzamy przy tym pieniędzy).

 

Aby wiedzieć więcej - zapisz się do Webinarium do prezentacji usługi - link poniżej: 

 

W razie dodatkowych pytań - zapraszam do kontaktu.

 

Przydatne linki:

Oficjalna strona producenta: ANSYS HPC Cloud

Wersja testowa (30dni) : formularz rejestracyjny

Prezentacja ANSYS Cloud:  Webinarium: 13.02.2019 - zarejestruj się

 

ANSYS WORKBENCH

Oprogramowanie