Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner

Wraz z wydaniem wersji ANSYS R19.0 w 2018r. oficjalną premierę miał nowy interface Icepaka, który działa teraz w środowisku ANSYS Electronics Desktop (AEDT) (Rys. 1). AEDT jest platformą przeznaczoną do symulacji elektromagnetycznej, obwodowej i systemowej i termicznej (CFD). ANSYS Electronics Desktop pełni funkcję Pre i Post procesora dla szerokiej grupy narzędzi do obliczeń elektromagnetycznych. W ramach środowiska AEDT dostępne są flagowe moduły ANSYS’a takie jak: HFSS, Maxwell, Q3D Extractor, Simplorer, RMxprt, Icepak.

ANSYS Electronics Desktop

Rys. 1 ANSYS Electronics Desktop

Nowy interface łączy w sobie wszystkie zalety AEDT pozwalając na łatwe i szybkie tworzenie modeli, wykonywanie sprzężeń pomiędzy analizą elektromagnetyczną i termiczną (bez opuszczania AEDT), a co najważniejsze jego atutem jest bardzo szybka ścieżka nauki.

przykłady analiz sprzężonych

Rys. 2 Przykłady analiz sprzężonych w ramach AEDT Icepak

ANSYS Icepak jest narzędziem służącym do wykonywania symulacji termicznych, optymalizacji układów chłodzenia (w tym doboru radiatorów i wentylatorów). Icepak posiada wbudowaną bibliotekę (Rys. 3) radiatorów, wentylatorów, a także umożliwia tworzenie własnych radiatorów i wentylatorów (Rys. 4, Rys. 5, Rys. 6).

biblioteka komponentów   tworzenie nowego komponentu
 Rys. 3 Biblioteka komponentów w ICepaku  Rys. 4 Menu tworzenia nowego komponentu
okno definicji parametrów wentylatora wprowadzenie krzywej wentylatorowej
Rys. 5 Okno definicji parametrów wentylatora  Rys. 6 Wprowadzenie krzywej wentylatorowej

Olbrzymią zaletą ANSYS Icepak jest fakt, że do rozwiązywania zagadnień cieplno-przepływowych wykorzystuje on solver ANSYS Fluent. Podczas wykonywania obliczeń rozwiązywane są równania transportu (zachowania). W zdyskretyzowanej domenie rozwiązywane są w przybliżeniu równania ciągłości strugi, równania Naviera-Stokes, czy równania zachowania energii cieplnej.

ANSYS Icepak podczas wykonywania obliczeń uwzględnia 3 rodzaje transferu ciepła (Rys. 7) – przewodzenie, konwekcję oraz radiację – tylko uwzględnienie wszystkich tych zagadnień pozwala na otrzymanie wiarygodnych wyników.

rodzaje transferu ciepła

Rys. 7 Rodzaje transferu cepła - żródło www.tes.com

Jeżeli jesteś zainteresowany możliwościami modułu ANSYS Icepak zapraszamy do kontaktu z MESco, a także do zapoznania się z artykułem poświęconym chłodzeniu elektroniki znajdującym się 5 numerze Messengera dostępnego tutaj

Zobacz również film na naszym kanale YouTube pokazujący przykład analizy bezpiecznika wykonanej w ANSYS AEDT w modułach Maxwell oraz Icepak.

 

 

Autor: Tomasz Kądziołka

Powiadomienia

Chcesz wiedzieć gdy dodamy nowy artykuł? Wybierz kategorię, która Cię interesuje!

ANSYS WORKBENCH

Oprogramowanie

STREFA AKADEMICKA