Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner

oprogramowanie bg

Spis Treści:

ANSYS FLUENT Spalanie, LESANSYS FLUENT

ANSYS Fluent jest od lat technologicznym liderem w branży symulacji przepływowych. Imponująca baza empirycznie zwalidowanych modeli, zaawansowany technologicznie solver matematyczny oraz wiele wbudowanych narzędzi specjalistycznych powodują, że ANSYS FLUENT jest najczęściej wybieranym programem do symulacji przepływowych (źródło). ANSYS FLUENT jest głównym narzędziem użytkoników ANSYS CFD. Wszystkie pozostałem moduły służą jako uzupełnienie jego możliwości.

Jego ogromną zaletą jest elastyczność. ANSYS FLEUNT Może być wykorzystywany jako narzędzie do prostych zagadnień ogólno-przepływowych ale także do bardzo specjalistycznych zadań i skomplikowanych problemów przepływowych. Do dyspozycji użytkownika oddane zostało mnóstwo modeli do symulowania wszelakich zjawisk przepływowych. Kilkanaście modeli turbulencji pozwala na zamodelowanie pełnego spektrum zjawisk przepływu turbulentnego. Z kolei modele cieplne, w tym kilka modeli promieniowania, dają możliwość wykonywania analiz termicznych. Ponadto trzy modele wielofazowe, mieszaniny, reakcje chemiczne, ruchome elementy, akustyka i wiele, wiele innych.

User Defined Function (UDF)

ANSYS FLUENT posiada bardzo rozbudowane możliwości i większość jest dostępna z poziomu interfejsu graficznego. Jednak nie wszystko można zmieścić w przysłowiowym "przycisku". UDF daje użytkownikowi dostęp do ANSYS FLUENT "od środka" umożliwiając wykonanie złożonych symulacji i zaawansowanego Postprocessingu. UDFy często odstraszają naszych Klientów ponieważ narzędzie to wymaga podstawowej znajomości języka C. Ale opanowanie UDF'ów nie jest wcale trudne i daje praktycznie nieograniczone możliwości wykorzystania potencjału drzemiącego w ANSYS FLUENT. Co do zasady UDF pozwala nam zrobić dowolną symulację o ile jesteśmy w stanie opisać dane zjawisko matematycznie.

Dzięki UDF użytkownik może przeprowadzić obliczenia z wykorzystaniem swojego własnego modelu numerycznego, nietypowego materiału czy charakterystyki pozyskanej na drodze pomiarów. UDF pozwala również na tworzenie własnych warunków brzegowych w postaci wyrażeń matematycznych. Dzięki UDF-om możliwe jest dowolne modyfikowanie wielu aspektów kodu obliczeniowego Fluenta. Tę właściwość ANSYS FLUENT ciężko przecenić.

W Postprocessingu również można korzystać z UDFów dokładnie z tych samych powodów. Dobrym przykładem jest uśrednianie własnych zmiennych czy wyświetlanie ich maksymalnej i minimalnej wartości po czasie. UDFem można również , zapisywać do pliku tekstowego wartości wybranych zmiennych itp.

Integracja z ANSYS Workbench

Inegracja z ANSYS Workbench to przede wszystkim możliwość łatwego powielania schematu symlacji przy zachowaniu jednego modelu CAD i jednej siatki numerycznej. W praktyce oznacza to że zrobienie odębnej analizy z innymi warunkami brzegowymi nie wymaga ponownego wczytania modelu CAD i zrobienia nowej siatki. Możemy po prostu skopiować symulację i zmienić tylko warunki brzegowe. Oznacza to również, że ten sam model CAD, tą samą siatkę można "podpiąć" do wielu różnych symulacji.

WB CFD-Rocky DEM scheme

Integracja programu w środowisku ANSYS Workbench pozwala także na wykorzystanie narzędzie do optymalizacji parametrycznej (ANSYS DesignXplorer).  Szerokie spektrum zastosowań od przeliczania wielu przypadków obciążeń do poszukiwania najlepszej wartości parametrów wejściowych w funkcji celu znacznie przyspieszają obliczenia i podnoszą wydajność wykorzystywanego narzędzia do symulacji.

Dużą przewagą ANSYS FLUENT jest swoboda z jaką wyniki z symulacji CFD mogą być dwukierunkowo sprzężone z symulacjami pracy maszyn elektrycznych, elektroniki czy układów mechanicznych. Dzięki temu użytkownicy mogą uwzględniać zmiany w warunkach pracy produktu wynikające z interakcji między poszczególnymi zjawiskami fizycznymi. Kilka przykładów symulacji typu Multiphysics znajdą Państwo w dalszym rozdziale o nazwie Multiphysics. 


 

 

 

ANSYS WORKBENCH

SZKOLENIA

ZASTOSOWANIA

STREFA AKADEMICKA