Ansys LS-DYNA to najpopularniejszy i najbardziej wszechstronny solver do symulacji komputerowych na rynku. Jest on rozwijany od ponad 40 lat i obecnie wyznacza granice technologii numerycznych w zakresie symulacji zjawisk dynamicznych (uderzenia, przebicia, wybuchy).
Porównanie wyników symulacji testu w Ansys LS-DYNA z testem fizycznym
Dzięki Ansys LS-DYNA możliwe jest symulowanie bardzo kosztownych i czasochłonnych testów normowych wykonywanych w przemyśle do weryfikacji produktu. Dzięki dokładności i szybkości działania tego solvera możliwe jest minimalizowanie, a czasami i zupełną eliminację testów fizycznych.
Ogromną zaletą ANSY LS-DYNA jest wszechstronność. Poza mechaniką program umożliwia symulowanie zjawisk związanych z przepływem cieczy i elektromagnetyzmem. Innym ważnym aspektem jest to że użytkownik może wykonywać preprocessing albo w Ansys Workbench albo w LS PrepPost.
Explicit Dynamics – dynamika nieliniowa
Ansys LS-DYNA ma najszersze zastosowanie w zakresie symulacji mechanicznych, a w szczególności symulacji typu explicit. Dzięki wysokiej dokładności umożliwia on analizę procesów produkcyjnych (zagniatanie, tłoczenie, kucie), symulacje testów zderzeniowych itp. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja na etapie projektu, a test fizyczny to jedynie formalność. Pełna lista możliwości Ansys LS-DYNA jest bardzo długa i poniższa lista zawiera jedynie wybrany przez nas zakres:
- Dynamika nieliniowa
- Dynamika bryły sztywnej
- Obliczenia quasi statyczne
- Postacie drgań własnych
- Liniowa statyka
- Analiza termiczna
- Analiza zniszczenia kompozytów
- Propagacja pęknięć
- Akustyka (NVH)
- Optymalizacja
- Explicit->Implicit
- Implicit->Explicit
- Gięcie profili aluminiowych i rur
- Zaciskanie (w tym tzw. „zaklikiwanie”)
- symulacje metodą SPH (smoothed particle hydrodynamics)
Metoda elementów dyskretnych w LS-DYNA
Ansys LS-DYNA to również doskonałe narzędzie do symulacji procesów technologicznych i transportu materiałów sypkich. Umożliwia symulację uwzględniając cząsteczki w formie sfer lub kształtów sferoidalnych, które mogą wchodzić ze sobą w interakcję.
Doskonale nadaje się do symulacji
- napełniania/opróżniania silosów,
- transportu materiałów sypkich,
- mieszania,
- przesypywania,
- formowania stożka nasypowego,
- itp.
Symulacje przepływów
Ansys LS-DYNA ma również bogate możliwości w zakresie symulacji CFD. Umożliwia symulacje CFD metodą ICFD (Incompressible Computational Fluid Dynamics), ALE (Arbitrary Lagrangian Eulerian Method) i SPH (Smoothed Particle Hydrodynamics). Dzięki dostępności tak wielu metod LS-DYNA pozwala nie tylko na rozwiązywanie zagadnień produkcyjnych ale może być również wykorzystywana w procesie rozwoju produktu. Pakiet umożliwia symulację przepływów dla następujących zagadnień:
- przepływ gazów nieściśliwych
- transport ciepła
- dwukierunkowe FSI
- przepływ z powierzchnią swobodną
- modele turbulencji dla symulacji RANS/LES
- chłodzenie
- aerodynamika zewnętrzna
- sprzężenie termo-mechaniczne
- symulacja pracy pomp i innych maszyn wirnikowych