» Seminarium: symulacje komputerowe w budownictwie. Po co MES skoro są normy?

Seminarium: symulacje komputerowe w budownictwie. Po co MES skoro są normy?

UWAGA ZMIANA: SEMINARIUM ODBĘDZIE SIĘ ONLINE!

Symulacja komputerowa w budownictwie otwiera nowe możliwości biznesowe: umożliwia optymalizacje konstrukcji na wstępnym etapie projektu, dostarcza jasnych wytycznych co do bezpiecznego użytkowania, ułatwia certyfikacje konstrukcji. Czyli skorzystać z niej mogą: inwestorzy, wykonawcy, konstruktorzy i jednostki notyfikowane. O tym i innych aspektach symulacji komputerowej będziemy mówić na seminarium.

symulacje komputerowe w budownictwie

Skąd pomysł na seminarium?

Widzimy duże zapotrzebowanie na wiedzę o symulacji ale nie jako stricte narzędziu inżynierskim ale jako części procesu zarządzania projektem. Symulacja pozwala zweryfikować koncepcje projektowe nawet na etapie oferowania, sprawdzić najsłabsze elementy konstrukcji, zoptymalizować projekt pod kątem np. ilości stali. Takie wytyczne powinny pojawić się z inicjatywy decydentów. Stąd pomysł na takie seminarium.

Dlaczego warto wziąć udział?

Na udziale w seminarium skorzysta każdy kto chciałby dowiedzieć się jak symulacja komputerowa pozwala uzyskać przewagę rynkową. Bez względu czy jesteś wykonawcą, biurem projektowym czy inwestorem. Kolejną ważną dla nas korzyścią jest niewątpliwie możliwość nawiązania nowych kontaktów w nieformalnej atmosferze.

Dla zainteresowanych zachęcamy do zerknięcia do zastosowań oprogramowania ANSYS w budownictwie.

Szczegóły seminarium

Miejsce: Online

Termin: 9.12.2021

Godzina: 10:00 – 13:00

Plan seminarium:

 • Rozpoczęcie
 • Numeryczne metody obliczeń w inżynierii lądowej – Artur Piekarczuk, Instytut Techniki Budowlanej
 • Przykłady wykorzystania symulacji komputerowych w konstrukcjach aluminiowo-szklanych – Dominik Szymalski, ALUPROF S.A.
 • Dlaczego Symulacja? Kilka projektów które bez symulacji nie zakończyłyby się sukcesem – Jacek Maj, Marek Zaremba, MESco Sp. z o.o.
 • Przerwa kawowa – dyskusje i rozmowy – 30 minut
 • Symulacje komputerowe w przemyśle budowlanym. Gdzie norma nie potrafi tam ANSYSa pośle. – Krzysztof Ostrowski, MTA Engineering
 • Dlaczego przepływy mają znaczenie w nowoczesnym budownictwie? – Mariusz Szlenk, Cundall Polska Sp. z o.o.
 • Turbiny wiatrowe w przestrzeni miejskiej i inne zastosowania symulacji komputerowej w nowoczesnym budownictwie – Zbigniew Buliński, Instytut Techniki Cieplnej, Piotr Eliasz, MESco Sp. z o.o.
 • Podsumowanie

Krótko o prelegentach

 • Dominik Szymalski jest specjalistą w zakresie symulacji cieplnych w ALUPROF, firmie która jest niekwestionowanym liderem rynku konstrukcji alumioniowo-szklanych w Europie. Pan Dominik jest entuzjastą technologii ANSYS i człowiekiem który chętnie dzieli się zdobytym doświadczeniem, które gromadzi od wczesnych lat studiów.

 • Krzysztof Ostrowski – prezes MTA Engineering. Pan Krzysztof to człowiek nietuzinkowy: przedsiębiorca, naukowiec, propagator wiedzy, wybitny specjalista w dziedzinie symulacji wytrzymałościowych konstrukcji stalowych. Dla pana Krzysztofa symulacja komputerowa to przyszłość rynku projektowego ponieważ pozwala wyjść poza intuicje i utarte ścieżki konstruktorów.

 • Mariusz Szlenk zajmuje się symulacjami przepływów (CFD) w Cundall Polska Sp. z o.o.. Jego praca jest również jego hobby. Dużą częścią realizowanych praz pana Mariusza projektów jest związana z komfortem pieszych. Do niedawna tego typu analizy w ogóle nie były brane pod uwagę. Dzięki pracy pana Mariusza możemy być spokojni, że przechadzając się między wieżowcami nie zostaniemy przewróceni przez podmuchy wiatru.

 • Zbigniew Buliński zajmuje się symulacjami komputerowymi od kiedy nauczył się pisać i czytać. Zbyszek pracuje w Instytucie Techniki Cieplnej na Politechnice Śląskiej gdzie zajmuje symulacjami przepływów. Jego dorobek projektowy jest bardzo szeroki i głęboki: od optymalizacji łopatek turbin wiatrowych przez symulacje komór termostatycznych po analizy procesu suszenia próżniowego… Z części tych projektów powstały publikacje z którymi można się zapoznać na stronie Research Gate. Pan Zbigniew swoją pasją dzieli się ze studentami prowadząc zajęcia z termodynamiki, metod numerycznych, przepływu ciepła i innych przedmiotów. Zbigniew Buliński jest przykładem naukowca, który chce aby jego wiedza miała praktyczne zastosowanie.