» Blog » Prepprocessing » Skryptowanie w ANSYS SpaceClaim Direct Modeler Cz. 1

Skryptowanie w ANSYS SpaceClaim Direct Modeler Cz. 1

ANSYS SpaceClaim niedawno wprowadził środowisko skryptów, które ułatwia wykonywanie zadań związanych z geometrią. Dokładniej mówiąc, jest to prosty sposób na zapisanie lub napisanie zestawu poleceń, które zautomatyzują powtarzalne zadania oraz pozwolą na sparametryzowanie geometrii już na poziomie szkicu. Skryptowanie służy również jako metoda rozszerzania interfejsu użytkownika, pozwala na odtwarzanie nagranych zmian w zaimportowanych modelach oraz istnieje również możliwość wprowadzania uzależnionych od siebie paramaterów. Skrypty są potężnym sprzymierzeńcem w tworzeniu inteligentnej, niezawodnej geometrii.

Rysunek 1. Środowisko skryptowania w ANSYS SpaceClaim

Skrypty w ANSYS SpaceClaim są oparte na języku Python. Jeśli zaczynamy dopiero przygodę w pisaniu skryptów, dobrą drogą jest nagrywanie kolejnych operacji za pomocą narzędzi SpaceClaim’a. Oprogramowanie zapisuje każdy wykonany krok modelowania i przechwytuje wszystkie niezbędne parametry wymagane do powtórzenia operacji. Na przykład, gdy użyjesz narzędzi takich jak Pull lub Move na swoim modelu, zobaczysz, że twój skrypt zaczyna być wypełniany. To pomoże ci lepiej zrozumieć składnię używaną do przechwytywania twoich kroków.

Dokładny opis jak utworzyć skrypt, po przez nagrywanie kolejnych kroków pokazano w tutorialu, który można ściągnąć poniżej. Zamodelowano geometrię pokazaną na rysunku 2 z włączoną opcją nagrywania skryptów.

Rysunek 2. Model

Następnie zdefiniowano parametry w skrypcie i utworzono parametry w panelu „grupy” o tej samej nazwie. Sparametryzowano między innymi wymiary promienia elipsy oraz okręgu, grubość ścianki. Wielką zaletą umieszczenia parametrów w panelu „grupy” interfejsu SpaceClaim jest to, że można je wykorzystać w ANSYS DesignXplorer do sterowania optymalizacją.

Rysunek 3 Te same parametry używane w środowisku skryptowym mogą być stosowane w SpaceClaim i DesignXplorer

Aby podsumować trzy główne punkty powyżej i pomóc w jak najlepszym wykorzystaniu skryptów w SpaceClaim, zachęcam do zapoznania się z językiem programowania open source o nazwie IronPython, nagrania swoich działań w SpaceClaim i skorzystania z nagranych fragmentów. Te trzy rzeczy sprawią, że zaczniesz szybko tworzyć ekscytujące skrypty. Niezależnie od tego, czy tworzysz parametry do optymalizacji, automatyzujesz powtarzające się zadania, czy tworzysz szablony szybkich geometrii, sprawdź szeroki zakres możliwości, które są teraz dostępne dzięki skryptom w SpaceClaim.

                                                                                                          Autor: Marek Zaremba