» Blog » Mechanika » Siatka MES w modelach powłokowo-belkowych

Siatka MES w modelach powłokowo-belkowych

W wersji 2020 R2, Ansys zaprezentował w aplikacji Mechanical nowy algorytm, dzięki któremu siatka MES dla modeli powłokowo-belkowych może być generowana szybciej i efektywniej. Dotychczasowy algorytm wykorzystywał współdzieloną topologię, aby uzyskać dobrze połączoną siatkę. W przypadku dużych modeli powłokowo-belkowych importowanie geometrii do środowiska Mechanical było czasochłonnym procesem, gdyż równolegle wykrywane były połączenia między elementami geometrii. W przypadku braku niektórych połączeń, zmuszeni byliśmy wracać do narzędzia Space Claim i poprawiać geometrię.

Ansys, od wersji 2024 R2, znacząco zmienił sposób konfiguracji oraz samo nazewnictwo. Do tej pory w ustawieniach obiektu Mesh wystarczyło włączyć opcję Batch Connections, następnie dodać i skonfigurować obiekt(y) Connect (rys. 1).

Rys. 1. Konfiguracja “Batch connections” – oryginalna metoda

Dla wersji 2023 R2 z włączonymi opcjami Beta oraz od wersji 2024 R2 dla wszystkich użytkowników należy zignorować opcję Mesh Based Connection (domyślnie „No”). Aby włączyć siatkowanie Batch Connections należy dodać obiekt Method, a następnie wybrać opcję Automatic (Prime Mesh). Dodawanie i konfiguracja obiektów Connect pozostaje bez zmian (rys. 2).

Rys. 2. Konfiguracja “Batch connections” – nowa (aktualna) metoda

Nowy algorytm nie korzysta ze współdzielonej topologii, co znacząco przyspiesza import. Geometria traktowana jest jako niepołączona i każdy element (body) procesowany jest osobno. Dlatego też widok połączeń wyróżnionych kolorem czerwonym (kolor domyślnie oznaczający wolną krawędź) nie powinien nas dziwić. Wykrywanie połączeń odbywa się na etapie siatkowania i możemy kontrolować tolerancję na poziomie Ansys Mechanical. Działa to na tyle dobrze, że mamy możliwość wygenerowania ciągłej siatki na geometriach widocznie niepołączonych (gap). Algorytm usuwa również wystające części przecinających się geometrii (overhang) – rys. 3. Odpowiednie ustawienie tolerancji wykrywania połączeń (również wieloetapowo oraz z wykorzystaniem komponentów) pozwala na pełną kontrolę ciągłości modelu na poziomie preprocesora we wcześniej wspomnianym narzędziu Mechanical.

Rys. 3. Przerwy (gap) i przecięcia (overhang) w geometriach

Algorytm działa w oparciu o uproszczoną reprezentację geometrii wykorzystywaną do wyświetlania na ekranie (tesselated geometry). Pozwala to na generowanie wysokiej jakości siatki na geometrii o niskiej jakości, a nawet zawierającej artefakty czy błędy. W związku z tym, Ansys zaleca ustawienia teselacji na 7. Jeśli geometria jest skomplikowana, możemy zwiększyć jakość jej odwzorowania, ale musimy liczyć się z wydłużeniem czasu siatkowania i wyświetlania geometrii.

Rys. 4. Globalne ustawienia teselacji – opcje Space Claim Direct Modeler
Rys. 5. Lokalne ustawienia teselacji – własności obiektu Body w Space Claim Direct Modeler

Nowe podejście do siatkowania pozwala uzyskać nawet 20-to krotne przyspieszenie (czas importu + czas siatkowania). Wykrywanie połączeń działa na tyle dobrze, że przy odpowiednich ustawieniach siatka jest ciągła nawet wtedy, gdy pracujemy z bardzo skomplikowanymi kształtami (np. część dziobowa kadłuba statku, geometrie na luksusowych jachtach).

Do testów wykorzystałem uproszczony model promu pasażersko-samochodowego typu Ro-Pax. Charakteryzuje się ona zwiększoną przestrzenią ładunkową oraz zmniejszoną powierzchnią pomieszczeń publicznych i kabin dla pasażerów (rys. 6).

Rys. 6. Widok geometrii

Ponadto, z punktu widzenia testu technologii siatkowania, model charakteryzuje się dużą nieregularnością, a co za tym idzie dużą ilością osobnych elementów geometrycznych. Poniższa tabelka prezentuje garść informacji na temat modelu.

Tabela 1. Parametry jednostki i modelu MES

Dugość calkowita (LOA)
202.0 m
Szerokość (B)
30.9 m
Wysokość (H)
37.7 m
Powierzchnie (surface bodies)
2 730
Linie (line bodies)
13 710
Elementy
620 086
Elementy Quad4/Tri3
330 743 / 16 026
Elementy Tri3 (%)
4.5
Elementy liniowe
273 317
Węzły
592 302
Rys. 7. Siatka MES – widok poszycia – domyślne ustawienia siatkowania
Rys. 8. Siatka MES – widok pokładu – domyślne ustawienia siatkowania

Istotną kwestią jest wykorzystanie realistycznego kształtu kadłuba. Jego charakterystyczna budowa w części dziobowej jest częstym źródłem problemów podczas tworzenia siatki elementów skończonych (mam tu na myśli wykrywanie połączeń między poszyciem a przylegającymi do niego elementami, takimi jak: ramy poprzeczne, usztywnienia wzdłużne i poprzeczne, pokłady).

Rys. 9. Siatka elementów skończonych wraz z oznaczeniem ciągłości połączeń

Model geometrii został przygotowany do analizy globalnej, z uwzględnieniem minimalizacji liczby modeli lokalnych na dalszych etapach obliczeń. Wszystkie pierwszorzędne elementy konstrukcji (primary members) zostały zamodelowane z wykorzystaniem powierzchni (surfaces). Usztywnienia ścian, pokładów i poszycia zostały zamodelowane z wykorzystaniem elementów liniowych. Dla ram wzdłużnych i poprzecznych (pokładu) wymuszono 3 elementy na wysokości. Średni globalny rozmiar elementu wynosił 300 mm, co odpowiada połowie odstępu wręgowego oraz odstępu między usztywnieniami.

Przy wykorzystaniu domyślnych ustawień, wygenerowana siatka jest zadowalającej jakości. Przy odrobinie dodatkowej pracy można poprawić jakość siatki w miejscach, gdzie ramy poprzeczne pokładów łączą się z poszyciem. Wynikiem wymuszenia 3 elementów na ramach poprzecznych są trójkątne elementy na poszyciu. 

Rys. 10. Typowa siatka na przekroju wręgowym (poprzecznym)

W poprzednich akapitach pisałem o nawet 20-to krotnym przyspieszeniu całego procesu siatkowania. Na potwierdzenie tych słów, chciałbym przytoczyć garść dokładnych informacji. Dla opisanego modelu, na procesorze 11-th Gen Intel Core i9-11950H@2.60 GHz (8 rdzeni fizycznych, 16 wirtualnych) czasy poszczególnych operacji prezentują się następująco:

  • pierwszy import: 4m6s,
  • siatkowanie 14m56s.

Dla porównania, import tak złożonej geometrii z współdzieloną topologią (shared topology) zajmuje ponad godzinę. Siatkowanie trwa kilka godzin i jest duża szansa na pojawienie się problemów z połączeniami w bardziej wymagających obszarach.

Dzięki nowemu algorytmowi siatkującemu byłem w stanie zrealizować kilka projektów wymagających kompletnego modelu kadłuba korzystając jedynie z oprogramowania Ansys. Dzięki pracy w jednolitym środowisku Workbench, proces poszukiwania rozwiązań i implementacji zmian przebiegał nadzwyczaj szybko i bez problemów. Dodatkowo, relatywnie krótki czas siatkowania pozwalał na szybkie testowanie wielu wariantów konstrukcyjnych i wybór optymalnego rozwiązania. Z czystym sumieniem mogę napisać, że Ansys po raz kolejny doskonale wyczuł trendy i potrzeby w tym segmencie (modele powłokowo-belkowe), i pozostawił konkurencję daleko w tyle.

Na koniec chciałbym dodać, że to jeszcze nie koniec 😉. Nowy algorytm posiada opcje naprawy/upraszczania geometrii oraz zaawansowane metody modelowania spoin. Te i inne funkcjonalności przybliżę w kolejnych wpisach.

PS. Kształt został wygenerowany za pomocą wtyczki do Rhino Hull Shape Assistant autorstwa Łukasza Michalskiego (https://www.food4rhino.com/en/app/hull-shape-assistant).

Autor: Bartosz Płochocki, MESco Sp. z o.o.

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco

LinkedIn
Facebook
YouTube