» Blog » Przepływy » Post-processing w Ansys Fluent na dowolnych powierzchniach

Post-processing w Ansys Fluent na dowolnych powierzchniach

Dzisiaj chcemy przybliżyć bardzo przydatną i prostą funkcję, która w Ansys Fluent dostępna jest od dawna, a w ostatnim czasie cieszy się dużą popularnością wśród osób liczących przepływy na niestandardowych geometriach CAD lub skanach 3D.

Post-processing w Ansys Fluent na powierzchniach stworzonych przez użytkownika dotyczy wyświetlania wszelkiego rodzaju raportów graficznych oraz części raportów liczbowych. Części, bo nie wszystkich. Z racji częstego imprintowania na naszym modelu powierzchni o nietypowych, „fikuśnych” kształtach, powierzchnia przecina komórki siatki nie zawsze pośrodku. Na skutek tego raporty np. strumienia masy przepływającego przez powierzchnie będą mniej dokładne niż w przypadku ich raportowania na internalu czy inlecie/outlecie. Z drugiej strony będą tym dokładniejsze, im będą bardziej skierowane prostopadle do kierunku przepływu.

W momencie, gdy będziemy dysponować geometrią, na której chcielibyśmy zrobić interesującą nas powierzchnie, mamy kilka opcji do wyboru – opisano je poniżej.

  • Jeśli docelowa powierzchnia raportująca jest położonym gdzieś w przestrzeni dwuwymiarowym kształtem (płaszczyzna 2D), wystarczy że naszkicujemy go w Ansys SpaceClaim, a narzędziem Move umieścimy go w wybranym przez nas miejscu.
    Od wersji 2025 R1 domyślnym programem do tworzenia oraz obrabiania geometrii jest narzędzie Ansys Discovery, które jest niemalże odbiciem lustrzanym poczciwego SpaceClaim w tematach CAD-owskich.
  • Jeśli natomiast mamy do czynienia ze złożonymi geometriami, np. przekrojami przez zakrzywione rury, trzeba podejść do tego inaczej. W pierwszej kolejności należy rozciągnąć płaszczyznę po wybranych „splajnach” skomplikowanych geometrii. Do wyboru jest kilka możliwości, ale najbardziej odpowiednią jest tutaj opcja Split (rys. 1, numer 1), a także dająca większą kontrolę – Tweak Face (rys. 1, numer 2). Po skopiowaniu powstałych krzywych do drzewka projektu, trzeba jeszcze stworzyć powierzchnię między nimi. Idealnie nada się do tego opcja Blend (rys. 2), za pomocą której rozciągamy powierzchnię pomiędzy skopiowanymi krzywymi.
Rys. 1. Geometria rurki w SpaceClaim po załączeniu opcji „Tweak Face”
Rys. 2. Opcja Blend, która jest w stanie świetnie połączyć 2 spline
Rys. 3. Rurka – kolor niebieski oraz powierzchnia raportująca – kolor pomarańczowy

Utworzoną powierzchnię należy zapisać w formacie .stl. Trzeba pamiętać o tym, że w narzędziu SpaceClaim domyślne ustawienia zapisu plików w formacie .stl powodują zapis tych obiektów, które są aktualnie widoczne przez użytkownika na ekranie. Dlatego też w celu zapisu, na ekranie zostawiamy wyłącznie utworzoną przez siebie powierzchnię raportującą.

Kolejnym krokiem jest praca na tej powierzchni w oprogramowaniu Ansys Fluent. Po lub też przed przeliczeniem case, naszą powierzchnię należy w pierwszej kolejności zimprintować (rys. 4-5).

Rys. 4. Wczytywanie powierzchni jako Imprint do oprogramowania Ansys Fluent
Rys. 5. Wczytywanie powierzchni jako Imprint do oprogramowania Ansys Fluent

Następnie trzeba wybrać opcję Read i zapisany plik .stl. Ważne jest to, by nie zapomnieć, w jakich jednostkach pracowaliśmy wcześniej w oprogramowaniu CAD i wybrać takie same z listy „Mesh was created in”. Zaimportowaną powierzchnię imprintujemy na siatce case’a, na którym pracujemy wybierając odpowiednie grupy komórek z listy „From Zones”. Utworzona w ten sposób powierzchnia może posiadać nazwę domyślną lub wytypowaną przez użytkownika. Od tego momentu mamy ją dostępną już w prawie wszystkich raportach graficznych oraz liczbowych.

Autor: Piotr Eliasz, MESco Sp. z o.o

Obserwuj nas w mediach społecznościowych i bądź na bieżąco

LinkedIn
Facebook
YouTube