» ANSYS - mechanika » ANSYS Mechanical: opis licencji do symulacji MES

ANSYS Mechanical: opis licencji do symulacji MES

ANSYS Mechanical to najdłużej rozwijane oprogramowanie do symulacji MES (Metoda Elementów Skończonych) na rynku.

Do silnie nieliniowych symulacji z zakresu dynamiki nieliniowej wykorzystujemy oprogramowanie ANSYS LS-DYNA. Natomiast do symulacji metodą elementów dyskretnych (DEM) wykorzystujemy ANSYS Rocky DEM.

Podział licencji ze względu na funkcjonalność

Posiadamy dwie zasadnicze linie produktów: dla analityków, gdzie środowiskiem pracy jest ANSYS Workbench. Te wszystkie moduły posiadają te same narzędzia do pre i postprocesingu oraz

 oraz dla konstruktorów: ANSYS Discovery. Poniżej znajduje się lista zasadniczych modułów do symulacji mechanicznych pracujących na platformie ANSYS Workbench:

ANSYS Mechanical Pro

moduł posiada możliwości w zakresie statyki nieliniowej (krzywa biliniowa), nieliniowości geometryczne (duże odkształcenia), termika w stanie nieustalonym i zmęczenie (ANSYS Fatigue). Moduł stosowany szczególnie tam gdzie konstrukcja pracuje w szerokim zakresie temperaturowym, lub jest poddana obróbce cieplnej. Dzięki nieliniowym analizom termicznym możemy uzyskać informacje o procesie nagrzewania się/chłodzenia produktu i jak proces ten ma wpływ na jego wytrzymałość. Dzięki ANSYS Fatigue możliwe jest przeprowadzenie podstawowych analiz zmęczeniowych na podstawie wyników ze statyki liniowej. Dużą przewagą tego modułu nad typowymi dodatkami do systemów CAD jest ANSYS Workbench – zaawansowane technologicznie ale proste w użytkowaniu środowisko pracy.

ANSYS Mechanical Premium 

Posiada wszystkie możliwości poprzednika oraz  dodatkowo pełny transient: analiza harmoniczna, spektralna, drgania losowe, wyboczenie nieliniowe. Przeznaczony do symulacji produktów poddawanym dynamicznemu obciążeniu, które odkształcają konstrukcję. ANSYS Mechanical Premium pozwala również na symulacje zachowania konstrukcji w stanie tzw „post buckling”. Doskonale nadaje się do badania zależności między termiką układu, a jego odpowiedzią na zadane obciążenie statyczne i dynamiczne.

ANSYS Mechanical Enterprise 

Najwyższa licencja mechaniczna ANSYS zawierająca wszystkie możliwości powyższych licencji, a dodatkowo pozwala na symulacje dynamiki nieliniowej, symulacja pękania, analizę kompozytów, oraz wiele innych. Jest to najwyższej klasy narzędzie do symulacji zjawisk mechanicznych w pełnym ich zakresie. Możliwości solvera pozwalaj na sprzęgnięcie go z analizami CFD, EM, HF i innymi.

ANSYS Mechanical Enterprise zawiera również następujące moduły dodatkowe:

ansys mechanical
symulacja pękania w ANSYS Mechanical
  • SpaceClaim Direct Modeler – inżynierski system CAD
  • AQWA – symulacja hydrodynamiki
  • Explicit STR – dynamika nieliniowa
  • Rigid Body Dynamics – symulacje multibody
  • ANSYS ACT – moduł do dopisywania własnych procedur, przycisków itp.
  • Composite PrepPost – przygotowanie symulacji kompozytów

Jeżeli więc szukasz oprogramowania do symulacji MES – ANSYS posiada bardzo szeroką gamę modułów. Bez względu na to czy zajmujesz się badaniami naukowymi, weryfikujesz zaprojektowane konstrukcje czy też badasz koncepcyjne produkt – ANSYS oferuje zestaw narzędzi, który z pewnością będzie Ci dopowiadać.

Zobacz przykładowe wyniki w 3D