Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner

Poprawa jakości symulacji z uwzględnieniem kontaktu

2

Analizy związane z zagadnieniami kontaktowymi są jednymi z najczęściej wykonywanych symulacji mechanicznych. Na podstawie analizy kontaktu użytkownik może przewidzieć szczelność badanego połączenia, zbadać naciski powierzchniowe, określić względny poślizg powierzchni kontaktowych a także wyznaczyć zużycie materiału w kontaktach tarciowych. Niestety ze względu na nieliniowy charakter kontaktów najlepiej odzwierciedlających rzeczywistość (Frictionless, Frictional, Rough) użytkownicy często mają problem z odpowiednim doborem ustawień elementów kontaktowych pozwalającym na uzyskanie zbieżności sił i przemieszczeń.

Czytaj więcej...

Skryptowanie w ANSYS SpaceClaim Direct Modeler Część 2

business codes coding 360591

Dzięki skryptom możliwe jest zautomatyzowanie wielu prac nad modelem CAD. ANSYS SpaceClaim od niedawna posiada edytor skryptów i zachęcamy by się z nim zapoznać ponieważ przy dużej powtarzalności działań na geometrii może on pomóc nam w zaoszczędzeniu cennego czasu.

Czytaj więcej...

Połączenia między siatkami

pexels photo 164531Obszerny artykuł na temat tworzenia połączeń między siatkami (głównie pod kątem CFD), wraz z filmami instruktażowymi.

Czytaj więcej...

Skrócona historia ANSYS

ANSYS IoT

Mało która firma z taką determinacją dąży do urealnienia swojej wizji. W przeciągu ostatnich 10 latach ANSYS zainwestował ogromną ilość swoich przychodów na zakup i rozwój pokrewnych technologii (sam FLUENT i Ansoft zostały zakupione za ponad 1,2 mld Dolarów). Dzięki temu ANSYS Inc. zdobył gigantyczną przewagę technologiczną, którą stale powiększa.

ANSYS to technologia której poziom zaawansowania, precyzja i łatwość użytkowania pozwala zrewolucjonizować produkt już na etapie projektu.

Czytaj więcej...

Powiadomienia

Chcesz wiedzieć gdy dodamy nowy artykuł? Wybierz kategorię, która Cię interesuje!

ANSYS WORKBENCH

Oprogramowanie

STREFA AKADEMICKA