» Wiedza - dla menadżerów » Marża, marka, koszty projektu – ANSYS w procesie projektowym

Marża, marka, koszty projektu – ANSYS w procesie projektowym

Produkt, marża, marka, koszty. Oto jak, na konkretnych przykładach, symulacja komputerowa w oprogramowaniu ANSYS miała kluczowy wpływ na te elementy i pozwoliła naszym klientom podnieść jakość swoich produktów, uniknąć problemów gwarancyjnych oraz obniżyć koszty rozwoju.  

Przepustnica firmy TB Hydro

Produkt

Systematyczne usprawnienia w projekcie powodują, że możliwe jest stworzenie zupełnie nowego typoszeregu produktów lub w ogóle nowej jakości (inne materiały, innowatorskie rozwiązani konstrukcyjne itp.). Metodą prób i błędów proces ten jest niezwykle żmudny i trudny, a często w ogóle niemożliwy. Symulacja pozwala dokonywać zmian w projekcie bez ryzyka związanego z ewentualnym niepowodzeniem ponieważ zbieżność wyników z rzeczywistością w przypadku oprogramowania ANSYS jest bardzo wysoki. Dobrym przykładem jest firma TB Hydro. Dzięki symulacji mogli stworzyć produkt, który gdyby nie technologia ANSYS – w ogóle by nie powstał lub jego stworzenie byłoby niebywale trudne i kosztowne. Być pierwszym to znaczy być najlepszym. Teraz TB Hydro posiada przewagę na Polskim rynku i będą ją tylko zwiększali wraz z upływem lat.

EthosEnergy (Wrocław i Lubliniec) projektują urządzenia które pierwszy raz testowane są na docelowym obiekcie (generatory dużej mocy, turbiny, transformatory specjalne). W takim układzie konieczna jest absolutna pewność dotycząca wydajności i trwałości projektowanych urządzeń i mechanizmów tak aby spełniały one wymagania Klienta. ANSYS jest tu niezbędnym narzędziem bez którego wiele projektów by nie powstało ze względu na zbyt duże ryzyko popełnienia błędów na etapie projektu.  

Marża

Jednym z fundamentalnych kosztów ponoszonych przy produkcji są koszty materiałów. Im więcej materiału – tym większe możliwości podniesienia marży. Bez względu na to czy produkujemy w tysiącach czy produkcja jest jednostkowa: jeśli materiału jest dużo to warto sprawdzić czy może być go mniej lub czy może być on tańszy. Dobrym przykładem jest zapoczątkowana przez MTA Engineering rewolucja w budownictwie. Projektując konstrukcje stalową ważącą 15tyś ton – warto zaoszczędzić choćby 2%. Szczególnie, że ryzyko jest praktycznie żadne co pokazują ostatnie wyniki badań pana Krzysztofa Ostrowskiego. Stworzenie takiego wysokomarżowego produktu w postaci dodatkowej usługi nie jest kwestią kilku miesięcy ale to nie gra roli w perspektywie planowanego zwrotu. Warto zwrócić uwagę, że z zastosowanej technologii korzysta zarówno Klient jak i wykonawca i oboje zwiększają marżę na swoim produkcie. Przy produkcji wielkoskalowej każdy gram się liczy. Dzięki ANSYS optymalizacja nie jest ryzykowna. 

Innym przykładem jest FAMUR, który dzięki oprogramownaiu ANSYS w procesie optymalizacji mógł zmniejszyć masę swoich produktów o kilkanaście procent poprawiając przy tym ich wytrzymałość zmęczeniową. Zobacz artykuł. 

Marka

Silna marka jest czymś co powoduje, że cena produktu przestaje odgrywać kluczową rolę dla konsumenta. Każdy kto remontował dom wie, że albo jest dobrze albo jest tanio. Z produktami jest tak samo. Wysoka pozycja marki na rynku przenosi się również bezpośrednio na marżę.

Symulacja jest narzędziem dzięki któremu możemy przetestować produkt na wiele różnych sposób i mieć pewność, jak się on zachowa w czasie eksploatacji. Dlatego Hydro-Vacuum S.A. ma tak szerokie portfolio produktów. Co więcej: właśnie dlatego już na etapie projektu producent jest w stanie dokładnie ocenić ich charakterystykę. Doświadczenie konstruktorów to jedno – nowoczesne narzędzi to drugie. Sprawne zarządzanie procesem projektowym opartym o symulację komputerową miało decydujący wpływ na zdobycie przez Hydro-Vacumm 70% Polskiego rynku. 

Koszty

Doskonałym miernikiem przydatności planowanej inwestycji jest odpowiedź na pytanie: czy to zmniejszy koszty produkcji/rozwoju/projektu/napraw z tytułu gwarancji? Symulacja ma się zwrócić, a obniżenie kosztów to najlepszy sposób by to osiągnąć. Dobrym przykładem jest Rockwell Automation, który dzięki ANSYS mogło ograniczyć do minimum ilość testów fizycznych i stworzyć nowy proces rozwoju produktu oparty o symulację komputerową: zobacz artykuł. Innym sposobem na obniżenie kosztów jest przyspieszenie procesu projektowego jak ma to miejsce w przypadku Seco/Warwick. Takich przykładów jest więcej.

Dużym kosztem w produkcji wielkoskalowej są zwroty gwarancyjne. Gdyby nie symulacja komputerowa WABCO nie byłoby w stanie zidentyfikować problemów ze swoim produktem na etapie projektowym. Okazało się, że technologia produkcji w znaczny sposób zmniejszała wytrzymałość elementu i konieczne było dokonanie odpowiednich zmian: pełen artykuł

Inną składową kosztów jest długość czasu projektowania i rozwoju nowego produktu. Seco/Warwick dzięki korzystaniu z technologii ANSYS mogło znacznie skrócić czas projektowy, a dzięki temu mogą szybciej dostarczać swoje rozwiązania na rynek.

Podsumowanie

Wszyscy producenci oprogramowania twierdzą, że są najlepsi. Na przekór faktom i czasami zdrowego rozsądku, każdy jest „wiodącym producentem”. Ale rynek ma inne zdanie na ten temat. Między ANSYS, a dowolnym z „wiodących rozwiązań” spoza ścisłej czołówki jest przepaść technologiczna. To są dziesiątki lat i miliardy dolarów poświęcone na rozwój. Przepaści tej nie da się przeskoczyć ładnymi broszurami i artykułami porównawczymi. Już między ANSYS, a pierwszym największym konkurentem (Siemens), są znaczne różnice na korzyść ANSYSa.

Dzięki niespotykanej łatwości użytkowania, jednorodnemu środowiskowi pracy, szerokiej gamie dostępnych narzędzi – ANSYS gwarantuje szybki zwrot z inwestycji. Symulacja to nie jest kwiatek do kożucha tylko podstawa nowoczesnego procesu rozwoju produktu. ANSYS to narzędzie, które odpowiednio zaimplementowane pomaga skutecznie wpłynąć na pozycję swoich Klientów na rynku.