Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner


Partnerstwo Politechniki Wrocławskiej z MESco i ESSS

partnerstwoMamy przyjemność poinformować, że Politechnika Wrocławska zawarła porozumienie o współpracy z MESco oraz ESSS, dzięki któremu Uczelnia uzyskała dostęp do bezpłatnej licencji oprogramowania Rocky DEM. Szczegóły wewnątrz artykułu.

Czytaj więcej...

Konkurs dla zespołów studenckich!

Back to the futureJak już co roku, członków naszych zespołów studenckich zapraszamy do udziału w konkursie na najlepszy artkuł opisujący wykorzystanie oprogramowania ANSYS.

Czytaj więcej...

Webinaria ANSYS

webinarZapraszamy na sierpniowe webinaria podczas których specjaliści z firmy ANSYS zaprezentują nowe rozwiązania dostępne w oprogramowaniu do symulacji komputerowej. Szczegóły wewnątrz artykułu.

Czytaj więcej...

MESco wspiera kolejny zespół: PUT Motorsport

Wsparamy kolejny zespół z cyklu Formuła Student: zespół PUT Motorsport.
Zespół wyścigowy PUT Motorsport to drużyna składająca się z 40 studentów tworzących 8 grup projektowych z 4 wydziałów Politechniki Poznańskiej.

Czytaj więcej...

Nowa dostawa książek z elektromagnetyzmu

https://mesco.com.pl/images/stories/ksiazki/WolnozmiennePolaMagnetyczne.jpgNowa dostawa książek autorstwa panów Damiana Hallmanna oraz Piotra Jankowskiego z Akademii Morskiej w Gdyni, pt: "Przykłady obliczeń wolnozmiennych pól magnetycznych w środowisku ANSYS-MAXWELL"

Czytaj więcej...

Bolid Wilda

Jak już wcześniej donosiliśmy, MESCO wspiera m.in. zespół  młodych studentów Politechniki Poznańskiej skupionej wokół projektu z cyklu 'Formuła Student'. Zespół wyścigowy PUT Motorsport to drużyna składająca się z 35 studentów tworzących 4 grup projektowych z 8 wydziałów Politechniki Poznańskiej.

Nowy Bolid zbudowany przez zespół studentów PUT Motorsport nosi wdzięczną nazwę Wilda (od nazwy dzielnicy Poznania).  Dla przypomnienia, pierwszy bolid tego zespołu nosił nazwę Warta.

Czytaj więcej...

Messenger reaktywacja

Messenger03Po niecałych 15-latach MESsenger doczekał się kolejnej edycji!!! Dla tych dla których 15 lat to połowa życia i mogą nie pamiętać: MESsenger to prestiżowy biuletyn o tematyce związanej z symulacją komputerową. W nowym numerze: artykuły tematyczne (MES, CFD, Elektromagnetyzm), ANSYS tip and trics i więcej...

Mamy postanowienie noworoczne że będzimy regularnie publikować kolejne numery. Chętnie opublikujemy Państwa artykuły o ile przejdą one niezwykle skrupulatną weryfikację merytoryczną i gramatyczną... W sprawie warunków publikacji prosimy o kontakt.

Pobierz MESsenger w formacie PDF

DARMOWY ANSYS DLA STUDENTÓW

DARMOWY ANSYS DLA STUDENTÓW

O niewielu umiejętnościach można powiedzieć, że gwarantują pracę, ale znajomość środowiska ANSYS na pewno do nich należy. Dla wszystkich studentów zainteresowanych zdobywaniem przydatnej wiedzy i umiejętności z dziedziny symulacji komputerowej przygotowaliśmy specjalną, darmową licencje ANSYS Student.

Czytaj więcej...