Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner

oprogramowanie bg

point a to point b

Celem każdego procesu projektowego jest przebycie pewnej drogi. Od koncepcji do walidacji projektu. Droga ta jednak nie jest usłana różami nawet jeśli była powtarzana wielokrotnie. Dlaczego? Ponieważ niemal każda zmiana generuje niepewność i wyeliminowanie tych niepewności jest zasadniczym celem procesu. Próba wyeliminowania niepewności poprzez minimalizowanie zmian lub poleganie jedynie na "sprawdzonych rozwiązaniach" w perspektywie 5-10 lat nie jest opłacalną strategią. Dlatego symulacja jest tak dobrym narzędziem by radzić sobie z wyzwaniami rynku. 

Nie ma obecnie narzędzia tak elastycznego i wszechstronnego, które pozwalałoby poznać zagadnienia przepływowe tak szczegółowo jak CFD. Z jego pomocą możliwe jest analizowanie wszelkich zjawisk związanych z przepływami: turbulencja, transfer ciepła (przewodzenie, konwekcja i radiacja), transfer masy, zagadnienia wielofazowe czy reakcje chemiczne i spalanie.

Dla każdego coś dobrego

Do dyspozycji klientów ANSYSa dostępne są dwa najbardziej rozpoznawalne kody przepływowe – Fluent i CFX. Ich wieloletnia obecność na rynku, ciągły rozwój oraz szerokie zastosowanie powodują, że uznawane są za punkt referencyjny dla konkurencyjnych kodów. Oprócz nich, w portfolio ANSYSa znajdują się także narzędzia bardziej wyspecjalizowane i nastawione na konkretny obszar fizyki. Na przykład, do modelowania spalania w silnikach tłokowych użyjemy ANSYS Forte, do chłodzenia elektroniki - ANSYS Icepak, z kolei symulacje oblodzenia to domena ANSYS Fensap-Ice.

garage hanging mechanic 162553

Do zastosowań mniej skomplikowanych, oraz użytkowników początkujących dostępne są programy z grupy produktów Discovery. Rozwiązania te pozwolą na poznanie ogólnego charakteru przepływu przez nasze urządzenie bardzo niewielkim kosztem – zarówno obliczeniowym, personalnym jak i ekonomicznym.

Bogaty zestaw sprawdzonych rozwiązań daje inżynierom dużą swobodę w podejmowaniu decyzji projektowych, a szefom projektów umożliwia podejmowanie niemal każdego wyzwania. Oczywiście mona również wyjść z założenia, że po co kupować idealnie pasujące narzędzie? Jeśli "da się" coś zrobić tanim narzędziem to dlaczego nie? Jednak takie podejście może prezentować tylko osoba która nie zakłada, że zakupione oprogramowanie ma się zwrócić. Więcej na ten temat znajdziesz w tym artykule

ANSYS Workbench - technologiczna przewaga ANSYSserce 1

Większość narzędzi przepływowych (z poza grupy Discovery) dostępne jest na platformie ANSYS Workbench, co jeszcze bardziej rozszerza ich możliwości. Jedno i dwukierunkowe sprzężenie z mechaniką lub elektromagnetyzmem nie stanowi większego problemu. Chcąc zoptymalizować dane rozwiązanie możemy bardzo łatwo wykonać podstawowe analizy parametryczne, lub skorzystać z dodatkowych narzędzi DesignExplorer. Dzięki nim użytkownik może opracować kompleksową analizę wrażliwości parametrów, wyznaczyć płaszczyzny odpowiedzi i wykonać optymalizację konstrukcji.

To właśnie możliwości w zakresie optymalizacji w wybranej funkcji celu czy też analiza wrażliwości powoduje sprawia, że symulacja komputerowa metodą objętości skończonych staje się tak potężnym narzędziem. Narzędzie do optymalizacji pozawalają inżynierom wyjść poza swoją intuicje. Często drobne zmiany powodują drastyczną poprawę wydajności konstrukcji (przykładowe projekty MESco). Analiza wrażliwości pozwala na precyzyjne określenie, który z czynników ma decydujący wpływ na wydajność/trwałość/ciężar itp. konstrukcji. Kluczowe jest natomiast to, że w ANSYS wykonanie takich symulacji nie wymaga doktoratu z programowania lub żmudnego powtarzania tych samych czynności. 

 

Dlaczego warto inwersować w symulację

 

 

Więcej o ANSYS Workbench

 

 

ANSYS WORKBENCH

SZKOLENIA

ZASTOSOWANIA

STREFA AKADEMICKA