ANSYS ICEM CFD to jedyny uniwersalny preprocesor umożliwiający przygotowanie modelu do analiz wytrzymałościowych, symulacji przepływów, analiz explicit c symulacje elektromagnetyczne. Program został przygotowany z myślą o dostarczeniu wydajnego narzędzia, które pozwala na generację dowolnej siatki: Tet, Hex, Prism, Piramid, Hybrid, Shell; na dowolnej geometrii,  dla dowolnego solwera czy zastosowania.
 


Najważniejsze cechy programu:

  • nowoczesny interfejs użytkownika
  • narzędzia do importu dowolnej geometrii, zaawansowany sposób edycji i poprawy modelu
  • uniezależnienie od jakości geometrii (uszkodzony model czy model z wieloma zbędnymi szczegółami) - Patch Independent
  • możliwość otrzymywania geometrii bazując na importowanej siatce
  • szeroka gama narzędzi do generacji dowolnego typu siatki
  • unikalne narzędzie do generacji siatek hexahedralnych bazując na blockingu
  •  wygładzanie, rozrzedzanie, zagęszczanie, konwersja typów elementów, dodawanie lub usuwanie midwęzłów, praktycznie dowolna edycja siatki
  • możliwość automatyzacji procesu generacji siatki poprzez bogaty język skryptów
  • eksport do ponad 100 solwerów
  • integracja w środowisku Workbench

 

 

Pierwszym krokiem w każdej symulacji jest przygotowanie geometrii modelu. Większość użytkowników korzysta z własnego systemu CAD natomiast model przygotowany  na potrzeby rysunków wykonawczych rzadko nadaję się od razu do symulacji. Przed przygotowaniem siatki trzeba poprawić czy uprościć model.

Program ICEM CFD pozwala na import geometrii z dowolnego systemu CAD poprzez dwukierunkowe interfejsy geometryczne. Pozwala to nie tylko na bezproblemowe uzyskanie geometrii ale także na transfer parametrów, nazw i materiałów naszego modelu. Dzięki zaawansowanym narzędziom ICEM pozwala na pracę nawet na uszkodzonych modelach (brak powierzchni, wiele klinowych powierzchni czy geometria uzyskana ze skanowania obiektu). Istnieje także możliwość uzyskania geometrii z importowanej siatki!!! Program posiada narzędzia do automatycznego odfiltrowywania niepotrzebnych cech modelu (niepotrzebne linie czy punkty). Dzięki tej funkcji użytkownik ma możliwość wydajnego uproszczenia modelu pomijając zbędne szczegóły.

    

Szeroka paleta dostępnych narzędzi pozwala w wydajny sposób przygotować geometrię do etapu generacji statki.


Shell - dosyć często stosowany w przemyśle samochodowym, w modelach do symulacji crash-testów oraz wszędzie tam gdzie bryłowe podejście do modelu nie jest odpowiednie.

ICEM CFD pozwala na generację siatek powierzchniowych na paru poziomach kontroli. Zaczynając od bardzo dobrych narzędzi do wyciągania środkowej powierzchni z elementów bryłowych poprzez narzędzia do sprawnego upraszczania modelu do samych algorytmów generujących siatkę.  Od siatki oddającej każdy szczegół modelu, poprzez siatkę oblewającą model z uwzględnieniem wybranych cech do siatki opartej na blockingu 2D.

Użytkownik ma możliwość generacji dowolnego typu elementów: quad oraz tri w liniowej i kwadratowej funkcji kształtu. W czasie przygotowania modelu można dokładnie zakładać rozmieszczenie elementów jak i sprawnie edytować samą siatkę. Do dyspozycji pozostaje szeroka gama narzędzi diagnostycznych jak i poprawiających jakość siatki. Zagęszczanie, rozrzedzanie czy zamiana typu elementów nie jest problemem.


Tetra - siatka często wykorzystywana przez użytkowników ze względu na mały nakład pracy przy budowie. Prawie wszystkie automatyczne generatory siatek generują właśnie Tetrę, w praktyce okazuje się, że Tetra Tetrze nie równa. Istotna jest jakość zbudowanej siatki, sposób radzenia sobie z geometrią czy w końcu wielkość modelu. Icem posiada parę algorytmów generujących siatki typu Tetra:

Octree - rewelacyjny algorytm pozwalający na generację siatki nawet na bardzo niedoskonałej geometrii. Nie wymaga czasochłonnej naprawy modelu. Przy wykorzystaniu wydajnych narzędzi upraszczających geometrię oraz narzędzia "size function" algorytm pozwala na szybkie wygenerowanie dobrej siatki z ograniczoną ilością elementów przy uchwyceniu wszystkich potrzebnych szczegółów modelu. Po rozwinięciu wygenerowanej siatki o warstwę elementów przyściennych Prism, Icem pozwala na szybkie wygenerowanie siatki dla nawet najbardziej złożonych geometrii doskonale nadającej się do obliczeń. Dzięki wykorzystaniu wieloprocesorowości możliwa jest generacja siatek składających się nawet z setek milionów elementów.

Delaunay - szybka generacja siatki Tetra w oparciu o siatki powierzchniowe. Generuje siatkę o bardziej równomiernym rozkładzie elementów.

Advancing front - algorytm tworzący siatki o łagodnych przejściach pomiędzy elementami. Przygotowany specjalnie dla generacji siatek dla analiz aerodynamicznych.


 Hexa - jedne z najbardziej wymagających pod względem nakładu pracy od użytkownika jak i pod względem zaawansowania od programów generujących siatki. Stosowane wszędzie tam gdzie ważna jest jakość siatki wraz z ograniczoną ilością elementów lub gdzie typ analizy eliminuję siatki typu tetra.
Icem jak wiele programów do generacji siatek posiada standardowe metody automatycznej generacji siatek hybrydowych jak Hex-dominant czy Hex-core.  To co wyróżnia jest unikatowe podejście umożliwiające generację najwyższej jakości siatek Hexahedralnych strukturalnych dla nawet najbardziej złożonych geometrii poprzez wykorzystanie Blockingu.

Hex Blocking polega na obudowaniu naszego modelu szkieletem bloków. Po określeniu podziału na elementy oraz powiązaniu z odpowiednimi częściami geometrii bloki są dzielone na elementy hexahedralne., które są rzutowane na model. Dzięki temu podejściu sam blocking jest niezależny od geometrii, co pozwala na wielokrotne modyfikacje oraz wykorzystanie istniejącej konfiguracji dla podobnych modeli. Możliwość wykorzystania skryptów oraz praca na podobnych modelach pozwala użytkownikowi automatyzację proces tworzenia bloków.
System blockingu nie ogranicza użytkownika tylko do elementów hexahedralnych. Same bloki mogą tworzyć siatki typu sweep czy nawet tetrahedralne. Dzięki tej kombinacji możliwe jest utworzenie blockingu nawet dla najbardziej złożonych modeli. Ograniczeniem jest tylko czas i fantazja użytkownika.

Dzięki tak ogromnym możliwościom Icem stał się standardem wszędzie tam gdzie użytkownik potrzebuje w pełni profesjonalnego narzędzia pozwalającego w wydajny sposób generować siatki najwyższej jakości.
 

 


Edycja siatki  - podstawową funkcjonalnością każdego zaawansowanego narzędzia do generacji siatek jest możliwość szeroko rozumianej edycji siatek. Icem posiada szereg narzędzi pozwalających na zaspokojenie oczekiwań nawet najbardziej wymagających użytkowników. Zaczynając od importu gotowego modelu, odtworzenia geometrii do generacji nowej siatki. Zamiana typów elementów, zakładanie czy  odpinanie midwęzłów, łączenie różnych typów siatek znacznie poprawia wydajność pracy.
Bardzo dobra diagnostyka wygenerowanej siatki wraz z możliwością automatycznej i manualnej poprawy elementów jest także ważną cechą ICEMa. Użytkownik może budować ręcznie poszczególne elementy czy przysuwać węzły wewnątrz modelu. Powiązywanie siatki z geometrią oraz wpływanie na współrzędne węzłów pozwalają przygotować model odpowiadający najwyższym wymaganiom odnośnie symulacji.