Mesco

Analiza CFD lotu lotki do badmintona

Cykl: ciekawe projekty wykonane w ANSYS

Analiza CFD lotu lotki do badmintona

2012 Hall of Fame Competition
 

Centrum Inżynierii i Badań Sportu, Sheffield Hallam University (UK), wykonał badania, których celem było zrozumienie różnic w przepływie powietrza i lotu pomiędzy tradycyjną lotką do badmintona wykonaną z naturalnych piór a lotką syntetyczną (z tworzywa sztucznego, bez piór).
Symulacja wykonana została w ANSYS Fluent i pokazała m.in. różnice
zawirowań powietrza (zmian cisnienia) w śladzie za lotką, które mają decydujący wpływ na tor lotki. Symulacja pokazała również przewagę w tym względzie lotki wykonanej z naturalnych piór nad lotką syntetyczną na lot lotki.

Oprogramowanie CFD, jak ANSYS FLUENT pozwala na wizualizacje świata dynamiki płynów (którego ciężko zaobserwować wprost) a towarzyszy nam w codziennych czynnościach, w tym również popularnych dyscyplinach sportu jakie uprawiamy. Symulacje CFD pozwalają zrozumieć i przybliżyć nam różne aspekty zachowań, które nie byłyby możliwe w inny sposób.
Na bazie niniejszych badań, jako część programu Sztuka-Sport-Nauka (Art-Sport-Science), została stworzona animacja (zobacz poniżej) - jako wizja artysty - pokazująca przepływ powietrza wokól lotki. Film ten był m.in. dziennie prezentowany na telebimie podczas  Mistrzostw Świata w Badmintonie, w dniach 8-14 sierpnia 2011r na Wembley Arena w Londynie. Niniejsze badania zainteresowały również producentów sprzętu sportowego.Wyniki najciekawszych projektów z cyklu 2012 Hall of Fame Competition, zobaczyć można również pod tym linkiem.

 
telefon

WSPARCIE  TECHNICZNE
(32) 768-36-42
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Produkty akademickie


 

ANSYS Channel Partner
w Polsce

 MESco
w Google+

MESco
na FaceBook