Szukaj Logowanie Kontakt

      W ramach badań naukowych w firmie MESco przeprowadzono analizę zachowania połączenia gwintowego śruby M8 klasy A2 wg ISO 4017 (własności zbliżone do klasy 5.8). Śruby te wytworzono ze stali austenitycznej więc nadają się do zastosowania w połączeniach pracujących w warunkach korozyjnych.

      Wykonano badanie maksymalnego dopuszczalnego obciążenia dokręceniem dla śruby M8 z gwintem metrycznym i porównanie z polskimi zaleceniami dla zbliżonych materiałów. W symulacjach wykorzystano nieliniowe modele plastyczności oraz kontakt z tarciem. Materiał łączony uważano za sprężysty. Własności materiałowe uzyskano z literatury.

      Ponadto określono wpływ momentu tarcia na stan naprężenia w trzpieniu i główce z uwzględnieniem wydłużenia rdzenia związanego z nakręcaniem śruby.Potwierdzono analitycznie fakt przenoszenia obciążenia przez kilka pierwszych zwoi gwintu. Przy maksymalnych dopuszczalnych obciążeniach w karbie pierwszego zwoju pojawia się zawsze uplastycznienie.

     Uzyskane wyniki dobrze zgadzają się z wytycznymi normy ISO 4017 dla połączeń obciążonych statycznie. Można więc wyciągnąć wniosek że analizę MES można wykorzystać do symulacji niestandardowych połączeń śrubowych.


 

Obciążenie graniczneANSYS DLA MENADRŻERÓW

Przewaga ANSYS

STREFA AKADEMICKA

ZASTOSOWANIA

REFERENCJE


Warning: Creating default object from empty value in /www_joomla2019/modules/mod_vertical_menu/core/MenuBase.php on line 101