Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner

oprogramowanie bg

Spis Treści:

ANSYS CFX - symulacja maszyn wirnikowych

ANSYS CFX jest niekwestionowanym liderem w symulacji przepływów w maszynach wirnikowych. Jego zdecydowanym atutem jest szybkość i prostota. Posiada on wiele dedykowanych narzędzi do optymalizacji parametrycznej turbin, wirników, itp. maszyn rotujących.

ANSYS CFX doskonale sprawdzi się zarówno w rękach konstruktorów z ogólną wiedzą inżynierską jak również u specjalistów wymagających bardziej dogłębnej kontroli nad symulacją. Do dyspozycji dostajemy szereg najczęściej używanych modeli turbulencji, modele zjawisk termicznych (przewodzenie, konwekcja i radiacja), modele wielofazowe a nawet spalania i reakcji chemicznych.

tpostW ANSYS CFX możliwe jest wykonanie obliczeń zredukowanego modelu maszyny (powtarzalny wycinek periodyczny), zmiennych w czasie, bez utraty dokładności pełnego modelu (Transient Blade Row). Analizę taką można również rozszerzyć o efekty drgania łopat, wykonując analizę harmoniczną w domenie częstotliwości. Takie podejście redukuje czas nawet stukrotnie w stosunku do pełnego modelu!

Dodatkowe korzyści można uzyskać łącząc CFX’a z produktami do pre-processingu zagadnień maszyn wirnikowych – BladeModeler oraz TurboGrid. Są to dedykowane narzędzia do tworzenia geometrii i wysokiej jakości siatek strukturalnych dla tego typu zagadnień. Razem stanowią idealną paczkę do obliczeń turbo.

Optymalizacja parametryczna maszyn wirnikowych

ANSYS BladeModeler to moduł do tworzenia skomplikowanych geometrii łopatek. Niesamowicie przyspiesza pracę nad przygotowaniem sparametryzowaneo modelu pod symulację CFD. Posiada wbudowane narzędzia do szybkiego tworzenia pierwszego modelu na bazie zadanej charakterystyki pracy łopatki jak i pozwala na jego zaawansowane modyfikacje. Geometria może być wczytana z formatów zewnętrznych (np. STEP) oraz w formie rysunków 2D. ANSYS BladeModeler bardzo przyspiesza prace projektowe.

 


ANSYS TurboGrid to program pozwalający na wydajne tworzenie najwyższej jakości siatki hexahedralnej dla domeny przepływowej i mechanicznej turbin. Dzięki technologii łączenia różnego rodzaju siatek (tzw. Hybrid Meshing) ANSYS TurboGrid pozwala zaoszczędzić dużą ilość czasu. Istotną zaletą jest również obecność narzędzi do diagnostyki siatki, które wspierają użytkownika w podejmowaniu odpowiednich kroków aby poprawić jakość elementów niespełniających kryteria takie jak aspect ratio, mesh expansion rates, grid skew angles.

turbogrid features rapid mesh


Turbo-Pre to specjalnie przygotowany kreator dedykowany do definiowania symulacji dla maszyn wirnikowych. Dzięki specyficznej budowie oraz bazując na automatycznym rozpoznawaniu modelu znacząco przyspiesza i usprawnia definicję modelu.

 


Turbo-Post - zestaw predefiniowanych narzędzi do obróbki wyników. Poza przygotowanym zestawem najczęściej używanych narzędzi do obróbki wyników posiada także przygotowane kompletne raporty przygotowane dla specyficznych maszyn wirnikowych (pomp, turbin, wentylatorów itp.).

 

Dwukierunkowe FSI (Fluide Structure Interaction): integracja ANSYS CFX z modułami do analiz mechanicznych ANSYS pozwala na bezpośredni transfer danych (ciśnienia i/lub temperatury). Dzięki temu możliwe jest rzeczywiste obciążenie modelu i lepsze odwzorowanie warunków w symulacji mechanicznej. ANSYS posiada także specjalistyczny pakiet Rotor Dynamics, który pozwala prowadzić zaawansowane analizy wytrzymałościowe z uwzględnieniem specyficznych zjawisk zachodzących w maszynach wirnikowych. Dzięki temu otrzymujemy informacje jak przepływ wpływa na poziom deformacji, czy przepływ wzbudza drgania własne konstrukcji czy też je tłumi. 


ANSYS WORKBENCH

SZKOLENIA

ZASTOSOWANIA

STREFA AKADEMICKA