Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner

oprogramowanie bg

Spis Treści:

 ANSYS FENSAP ICE - symulacja obladzania Airplance icing

Oblodzenie powierzchni skrzydeł, silników, czujników oraz elementów samolotów podczas lotu jest istotnym zjawiskiem w perspektywie projektowania statków powietrznych. Ten niezwykle złożony proces jest wyjątkowo trudny do oddania w warunkach laboratoryjnych i wymaga bardzo kosztownego sprzętu pomiarowego. Obladzanie oraz nagłe obladzanie podczas przelotu przez strefy w których występują przechłodzone krople, może powodować zmianę geometrii profili aerodynamicznych oraz zwiększenie masy samolotu a co za tym idzie, może mieć istotny wpływ na osiągi i sterowność samolotu. Rygorystyczne normy dotyczące zjawiska obladzania wymuszają na projektantach zastosowanie dokładnego, pewnego i szybkiego oprogramowania do symulacji. 

FENSAP-ICE zapewnia możliwość wykonywania trójwymiarowych symulacji w warunkach lotu w pięciu podstawowych aspektach obladzania:

  1. Opływ powietrza
  2. Uderzenia kropli oraz nieregularnych kryształów lodu
  3. Przyrost lodu na powierzchniach
  4. Wpływ wygenerowanej objętości lodu na aerodynamikę
  5. Grzanie powierzchni elementów podatnych na oblodzenia

Dzięki FENSAP-ICE można przewidywać osadzanie się szronu oraz nawarstwianie lodu na powierzchniach z uwzględnieniem zjawisk zachodzących przy wykorzystaniu systemów zapobiegających zamarzaniu takich jak topienie, odparowanie a nawet odłamywanie fragmentów lodu

Awarie silników lotniczych mogą być spowodowane przez niepożądane fragmenty lodu. Kryształy lodu są w stanie dostać się do wnętrza silnika, gdzie zaczynają się roztapiać a następnie ponownie zamarzać na wewnętrznych powierzchniach, co może doprowadzić do zablokowania przepływu w silniku i jego awarii w czasie lotu. Moduł FENSAP-ICE Turbo zapewnia możliwość dokładnego przewidzenia zamarzania w wielostopniowych silnikach turbowentylatorowych.ICING MESH

Dedykowany moduł OptiGrid pozwala na modyfikacje siatki numerycznej w trakcie obliczeń, zapewniając obliczenia na siatce odpowiedniej jakości mimo dynamicznie zmieniających się warunków geometrycznych przepływu.

Zamów wersję próbną

 

 

Skontaktuj się z nami

 


ANSYS WORKBENCH

SZKOLENIA

ZASTOSOWANIA

STREFA AKADEMICKA