Spis treści

Fluid Stucture Interaction (FSI)

FSI polega na powiązaniu symulacji przepływów z analizami wytrzymałościowymi. Stosowane jest wszędzie tam gdzie przepływ znacząco wpływa na zachowanie elementów mechanicznych i na odwrót. Technologia FSI pozwala na wierniejsze oddanie rzeczywistości, dzięki czemu z powodzeniem jest stosowana w takich dziedzina jak: biomechanika (odkształcenia żył, stentów itp.), przemysł lotniczy (wibracje i odkształcenia wywołane przez przepływ powietrza) czy budownictwo (obciążenie budynku wiatrem).
Generalnie FSI można podzielić na dwa poziomy: One-way i Two-way.

One-way FSI - polega na uzyskiwaniu bardzo zbliżonych do rzeczywistości danych do jako danych wejściowych do innej analizy. Bardzo często jest wykorzystywane w analizach, w których ważne są naprężenia termiczne. Dzięki symulacji przepływów możemy uzyskać dokładne warunki brzegowe do analizy wytrzymałościowej.Two-way FSI - polega na sprzęgnięciu pracy solwera CFD i FEA w czasie rzeczywistym. Jest stosowane wszędzie tam gdzie płyn znacząco wpływa na strukturę (np. powoduje odkształcenia) a reagująca struktura znacząco wpływa na przepływ (np zmiana geometrii przepływu).
 
 
Od wersji 11 oprogramowania ANSYS definiowanie symulacji FSI stało się bardzo proste i wręcz naturalne. Nie potrzebne jest operowanie na plikach, interpolowanie wyników itp.. Użytkownik po prostu wybiera z wielu dostępnych opcji np. CFX Pressure. Sam proces importowania i obciążania ciśnieniem z programu CFX odbywa się automatycznie.