Spis treści

Rozwijany początkowo do celów inżynierii chemicznej i nuklearnej przez Brytyjski Instytut Nuklearny (UK Atomic Energy Authority), CFX ostatecznie stał się narzędziem do rozwiązywania ogólno-przepływowych problemów. Dzięki łatwo przystępnemu i intuicyjnemu interfejsowi graficznemu oraz podobnie szerokich możliwościach jak Fluent, CFX z łatwością zgromadził sporą rzeszę użytkowników.

cfx workflow


CFX doskonale sprawdzi się zarówno w rękach konstruktorów i designerów z ogólną wiedzą inżynierską ale również dla specjalistów wymagających bardziej dogłębnej kontroli nad symulacją. Do dyspozycji dostajemy szereg najczęściej używanych modeli turbulencji, modele do zjawisk termicznych (przewodzenie, konwekcja i radiacja), modele wielofazowe a nawet spalania i reakcji chemiczne.
tpostOprócz podstawowej funkcjonalności wielozadaniowego narzędzia przepływowego, CFX doskonale nadaje się do analiz maszyn wirnikowych takich jak pompy czy turbiny. Dzięki CFX możliwe jest wykonanie obliczeń zredukowanego modelu maszyny (powtarzalny wycinek periodyczny), zmiennych w czasie, bez utraty dokładności pełnego modelu (Transient Blade Row). Analizę taką można również rozszerzyć o efekty drgania łopat, wykonując analizę harmoniczną w domenie częstotliwości. Takie podejście redukuje czas nawet stukrotnie w stosunku do pełnego modelu.
 
Dodatkowe korzyści można uzyskać łącząc CFX’a z produktami do pre-processingu zagadnień maszyn wirnikowych – BladeModeler oraz TurboGrid. Są to dedykowane narzędzia do tworzenia geometrii i tworzenia wysokiej jakości siatek strukturalnych dla tego typu zagadnień. Razem stanowią idealną paczkę do obliczeń turbo.