Od kiedy ANSYS inc. kupił dwa największe kody do symulacji przepływów (CFX i FLUENT) mamy do dyspozycji najpotężniejsze na rynku narzędzia do symulacji przepływów. Computational Fluid Dynamics (CFD) jest dziedziną dotyczącą symulacji zachowania się systemów, procesów i urządzeń związanych z przepływem cieczy i gazów, ciepła i masy, reakcji chemicznych i związanych z nimi zjawisk fizycznych. Dokładniej obliczeniowa dynamika płynów (CFD), może być stosowana w celu zmniejszenia spadków ciśnienia, do przewidzenia siły nośnej, siły ciągu, siły docisku, aby przewidzieć ciąg wirnika, do obliczenia przepływu powietrza w klimatyzowanych pokojach, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie, aby zoptymalizować proces mieszania, itp. Więcej o produktach ANSYS do symulacji przepływów znajdziesz tu. ANSYS posiada również moduł przeznaczony dla konstruktorów ANSYS AIM

 

Symulacja komputerowa jest drogą na skróty do innowacyjności. Ten krótki artykuł, opisuje współpracę naukową pracowników MESco i Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii i.m. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu na polu analiz sprzężonych, mechanicznych, przepływowych oraz elektromagnetycznych. 
 

Czy zastanawialiście się Państwo jak łatwo można zarazić się wirusem (niekoniecznie grypy) w środkach komunikacji publicznej - niekoniecznie stojąc czy siedząc obok zarażonej osoby?
Przedstawiamy przykład symulacji rozprzestrzenianie się wirusów w kabinie samolotu.

     W celu zmniejszenia wibracji konstrukcji tłumika spalin zdecydowano się na dołożenie kierownic wewnątrz kanału. Została przeprowadzona optymalizacja kształtu kierownic mająca na celu dobranie optymalnej geometrii kierownic która za razem zmniejsza strefę recyrkulacji wpływającej na wibracje konstrukcji oraz równomiernie kieruje strumień spalin między kasety tłumiące.
 

     W celu zmniejszenia poziomu hałasu w otoczeniu elektrowni, zdecydowano dołożyć w kanale spalin tłumiki akustyczne pełniące zarazem rolę kierownic dla przepływających spalin.