Celem projektu było zbadanie wpływu pola magnetycznego pochodzącego od szynoprzewodów na konstrukcję stalową. Wykorzystując oprogramowanie ANSYS wyznaczono rozkład natężenia pola magnetycznego H pochodzącego od szynoprzewodów oraz przygotowano kompleksowy model do obliczeń elektromagnetycznych uwzględniający głębokości wnikania prądów wirowych. Następnie wyznaczono wartości strat Joule'a w elementach konstrukcyjnych, które posłużyły do wyznaczenia rozkładu temperatury w konstrukcji stalowej.

Wykorzystane oprogramowanie: ANSYS EMAG / ANSYS Maxwell + ANSYS Mechanical


 

a:c:

b:  d:
Przykład analizy prądów wirowych w elementach konstrukcji wywołanej przepływem prądu w szynoprzewodach:
a) konstrukcja; b) prądy wirowe; c) analiza termiczna; d) indukowanie się prądów wirowych w warstwie przyściennej

 Przemienne pola magnetyczne w pobliżu torów prądowych mogą być źródłem powstawania niepożądanych prądów wirowych w elementach konstrukcyjnych (elementy te nie biorą udziału w przesyle energii elektrycznej). Indukowane prądy wirowe w warstwach przyściennych mogą spowodować nagrzewanie się elementów konstrukcyjnych w konsekwencji doprowadzając do przekroczenia np. dopuszczalnych naprężeń mechanicznych.


pobierz plik z opisem projektu

Osoba kontakowa:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. (32) 768 - 36 - 36