» Blog » Skrócona historia ANSYS

Skrócona historia ANSYS

Początek 

John Swanson, założyciel ANSYS, był fizykiem w Westinghouse Astronuclear Laboratory, odpowiedzialnym za obliczenia wytrzymałościowe elementów reaktora nuklearnego NERVA. Wykorzystywał metody numeryczne by przewidzieć zachowanie reaktora pod wpływem działania temperatury i ciśnienia. Już wtedy Swanson uważał, że oprogramowania generalnego zastosowania będzie prędzej czy później wykorzystywane przez inżynierów, którzy obecnie wykonują takie prace ręcznie.

W 1969r. pan Swanson opuścił Westinghouse Astronuclear Laboratory ponieważ instytucja ta nie zezwoliła mu na rozwijanie swojego pomysłu (laboratorium posiadało własne oprogramowanie do analiz numerycznych STASYS). W efekcie, w połowie 1970r. w domu Swensonów powstała firma Swanson Analysis Systems Inc, która rozwijała pierwsze, komercyjne oprogramowanie do analiz numerycznych metodą elementów skończonych. Nie długo po swoim odejściu Westinghouse zaczął mieć problemy z własnym oprogramowaniem. John zgodził się na współpracę pod warunkiem, że wszytko co wymyśli będzie mógł również użyć w swoim kodzie (obecnie ANSYS). 

Swanson Analysis rozrastał się w tempie 10-20% rocznie. Dużym skokiem rozwojowym dla firmy było stworzenie pierwszego komercyjnego GUI dla oprogramowania. Pozwoliło to dotrzeć do większej ilości inżynierów, ponieważ program przestał wymagać sporych umiejętności programistycznych od swoich użytkowników. 

Możliwości solwera były rozwijane w miarę możliwości sprzętowych (pierwszy ANSYS 2.x był „nagrany” na kartach perforowanych). Dopiero komputery operujące na systemie Windows 95 umożliwiły inżynierom masowe korzystanie komputerów osobistych jako narzędzia do obliczeń. To też był początek dynamicznego rozwoju ANSYS.  

Przełom komercyjny

W 1994r. Swanson Analysis Systems zostało kupione przez TA Associates. Nazwa firmy została zmieniona na ANSYS Inc. 

W 1996r ANSYS wystartował na giełdzie. Umożliwiło to zebranie 41mln Dolarów. Wówczas ANSYS miał już własny kod do zaawansowanych analiz mechanicznych oraz do przepływów – FLOTRAN. 

ANSYS rozpoczyna swoje „zakupy” od ICEM CFD Engineering. Celem było poprawienie obecnych możliwości środowiska ANSYS w zakresie pre i post processingu. Transakcja została zamknięta w 1998r. W tym samym roku pierwsza kopia ANSYS trafiła na wyższe uczelnie techniczne. Nigdy wcześniej oprogramowanie ANSYS nie było wykorzystywane w pracach naukowych. 

Pod koniec lat 90-tych powstawała wizja jednej platformy do symulacji wszystkich zjawisk fizycznych. Rozpoczęła się era znacznych inwestycji w technologie numeryczne. W 2001r. Powstaje pierwsza wersja platformy ANSYS Workbench

Wielkie zakupy 

W tamtym okresie CFX i FLUENT byli śmiertelnymi rywalami. CFX – był łatwym w użytkowaniu ale bardzo zaawansowanym środowiskiem pracy zawierającym sprawny pre i postprocesor oraz wydajny solver CFD. FLUENT z kolei królował na uczelniach. Był toporny dla typowego inżyniera ale miał otwartą architekturę umożliwiając naukowcom dużą kontrolę nad każdym aspektem symulacji. (w MESco rywalizacja trwa do dzisiaj:) )

Najpierw zakupiony był CFX w 2003r, potem FLUENT w 2006r. ANSYS postanowił zaprzestać rozwój własnego kodu do CFD (FLOTRAN) i dalsze inwestycje w zakupione technologie. ANSYS CFD to od lat tzw. „złoty standard” w przemyśle i nic nie zapowiada zmian.  

Po drodze, w 2005r ANSYS wykupił również Century Dynamics by poszerzyć możliwości w zakresie dynamiki nieliniowej. W ten sposób do portfolio ANSYS trafił moduł AUTODYN. 

Również w 2005r. wraz z wersją 8.0, ANSYS wprowadza symulacje fluid-structure interaction.  

Największą z ujawnionych transakcji (w większości przypadków ANSYS nie ujawnia kosztów zakupów) był zakup innego potentata rynkowego: Ansoft Corporation. Transakcja została zamknięta za 832mln Dolarów. Inwestycja pozwoliła ANSYS przejąć praktycznie większość rynku we wszystkich dziedzinach symulacji komputerowej: mechanika, przepływy, elektromagnetyzm. 

Efekt – niekwestionowany lider

W sumie ANSYS przejął 18 firm. Wszystkie ściśle związane z technologiami numerycznymi. Koszty tych inwestycji są szacowane w miliardach Dolarów (tylko zakup FLUENT i Ansoft to w sumie 1,2 mld Dolarów).  w 2018r planowane jest zakończenie transakcji zakupu kolejnej firmy: OPTIS, zajmujące się symulacją oświetlenia i pola widzenia dla przemysłu samochodowego. Pełna lista firm przejętych przez ANSYS

Pozycja absolutnego lidera rynku nie jest dziełem przypadku. Silne skupienie na rozwoju i duże inwestycje (ANSYS wydaje około 250mln Dolarów rocznie na R&D) daje nam ogromną przewagę technologiczną nad konkurencją – ANSYS jest trzykrotnie większy od pierwszego konkurenta

Skontaktuj się z nami i dowiedz się jak nasza wiedza i doświadczenie oraz technologia ANSYS może wesprzeć Twój proces projektowy i rozwoju produktu. 

PS…

O założycielu ANSYS krążą różne legendy dotyczące jego znajomości kodu źródłowego i samego charakteru. Nie wiadomo ile z tego jest prawdą ale jedna historia na pewno jest (wolne tłumaczenie wypowiedzi Petera Kohnkera): 

Gdzieś w latach 70-tych Peter Kohnke, wieloletni współpracownik Swansona miał problem z nieoczekiwanym problemem w oprogramowaniu ANSYS i nie potrafił go rozwiązać przez kilka dni. W końcu udał się do pana Swensona i opisał problem. Mniejsza o szczegóły, ale John Swenson po sekundowym namyśle odpowiedział „czy przypadkiem pół roku temu nie robiłeś zmiany xyz która skutkuje tym właśnie błędem?”. Problem został niemal natychmiast rozwiązany.