Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner

Spis Treści:

Generację szybkich impulsów wysokiego napięcia realizuje się przez stosunkowo powolną koncentrację energii  elektrycznej w zasobniku, którym może być kondensator lub cewka, i następnie szybkie rozładowanie zasobnika z przekazaniem energii do odbiornika [1].

Niezależnie od tego, czy zasobnikiem energii jest cewka, czy kondensator, oraz niezależnie od zastosowanego przełącznika otrzymany impuls ma kształt dwuwykładniczy lub tłumionej wykładniczo sinusoidy [2]. Aby zmienić kształt impulsu, wykorzystuje się różnego rodzaju układy, określane najczęściej skrótem PFN (pulse forming network). Jednym z bardziej popularnych rozwiązań PFN jest linia Blumleina, nazwana na cześć swego wynalazcy Alana Blumleina [3]. Poglądowy schemat takiego urządzenia oraz przebiegi napięcia ładowania i na odbiorniku przedstawiono na rysunku poniżej.

rys1Linia Blumleina to dwie identyczne linie transmisyjne, pomiędzy którymi umieszcza się odbiornik (obciążenie). Impedancja odbiornika powinna być dwukrotnie większa niż impedancja charakterystyczna linii transmisyjnej. Generacja impulsu polega na stosunkowo wolnym naładowaniu obu linii do określonego napięcia, a następnie szybkim zwarciu końca linii od strony zasilania. W efekcie zwarcia końca jednej linii wzdłuż układu przemieszcza się fala zanikającego napięcia, która po dotarciu do obciążenia w połowie odbija się od niego, a w połowie przechodzi do drugiej linii. Od momentu dotarcia fali do odbiornika pojawia się na nim napięcie równe napięciu zasilającemu. Napięcie to utrzymuje się aż do momentu, kiedy do odbiornika dotrą ponownie ,,połówkowe” fale zaniku napięcia odbite od obu końców linii: od zwartego w przeciwfazie, a od otwartego w fazie, i wzajemnie się zniosą [4]. Jak widać, linia Blumleina jest bardzo efektywnym sposobem dopasowania zasilania do odbiornika – pozwala przekazać na odbiornik całe napięcie źródła.


Poprzednia Następna »

Powiadomienia

Chcesz wiedzieć gdy dodamy nowy artykuł? Wybierz kategorię, która Cię interesuje!

ANSYS WORKBENCH

Oprogramowanie

STREFA AKADEMICKA