Warning: preg_match(): Compilation failed: unmatched parentheses at offset 38 in /www_joomla2019/plugins/system/fix404errorlinks/fix404errorlinks.php on line 1207
MESco | ANSYS Elite Channel Partner w Polsce | - Kontakt small-sliding w ANSYS - szybsza zbieżność w symulacji kontaktu
             Szukaj Logowanie Kontakt

Opcja "small sliding" została dodana do ustawień w wersji 18.2 jako alternatywa do tradycyjnego podejścia. W wersji 19.0 jest już ustawieniem domyślnym dla wszystkich typów kontaktów w analizach liniowych geometrycznie i kontaktów Bonded. Za co dokładnie odpowiada ta opcja i kiedy opłaca się ją włączać?

W przypadku wybrania opcji small sliding każdy punkt detekcji kontaktu zawsze wchodzi w interakcje tylko z jednym, tym samym elementem typu target określonym w konfiguracji początkowej. Wyszukiwanie kontaktu jest przeprowadzane tylko raz na początku analizy, co znacznie wpływa na jej czas.

Kontakt 2

 

Opcja small sliding dodatkowo poprawia wydajność rozwiązania. Wydajność rozumianą jako szybkość i możliwość zbieżności stosunkowo skomplikowanych kontaktowo modeli, dla których tradycyjne podejście finite sliding ma trudności ze znalezieniem rozwiązania. Widać to szczególnie w przypadku modeli o problematycznej geometrii i niegładkich interfejsach kontaktowych.

Kontakt 2

Logika small sliding może powodować niefizyczne zachowanie modeli w przypadku gdy względny poślizg między powierzchniami nie będzie już mały. Przyjmuje się, że nie większy niż 20% długości kontaktu. W przypadku small sliding zaleca się szczególne monitorowanie informacji diagnostycznych i w przypadku ostrzeżeń o nadmiernym poślizgu przełączyć się na opcję finite sliding.

 

*** WARNING ***

Contact element 2723183 (real ID 308) has too much sliding distance 0.683951798 relative to target element 2508395. Switch to finite sliding logic (KEYOPT(18)=0) to better represent this situation if desired.

Reasumując jest to ciekawa opcja, warta sprawdzenia w skomplikowanych modelach kontaktowych, w których nie ma nadmiernych poślizgów.

Więcej o Small-Contact

Autor: Tomasz Czyż

 

Oprogramowanie

STREFA AKADEMICKA

ANSYS WORKBENCH