Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner

Opcja "small sliding" została dodana do ustawień w wersji 18.2 jako alternatywa do tradycyjnego podejścia. W wersji 19.0 jest już ustawieniem domyślnym dla wszystkich typów kontaktów w analizach liniowych geometrycznie i kontaktów Bonded. Za co dokładnie odpowiada ta opcja i kiedy opłaca się ją włączać?

W przypadku wybrania opcji small sliding każdy punkt detekcji kontaktu zawsze wchodzi w interakcje tylko z jednym, tym samym elementem typu target określonym w konfiguracji początkowej. Wyszukiwanie kontaktu jest przeprowadzane tylko raz na początku analizy, co znacznie wpływa na jej czas.

Kontakt 2

 

Opcja small sliding dodatkowo poprawia wydajność rozwiązania. Wydajność rozumianą jako szybkość i możliwość zbieżności stosunkowo skomplikowanych kontaktowo modeli, dla których tradycyjne podejście finite sliding ma trudności ze znalezieniem rozwiązania. Widać to szczególnie w przypadku modeli o problematycznej geometrii i niegładkich interfejsach kontaktowych.

Kontakt 2

Logika small sliding może powodować niefizyczne zachowanie modeli w przypadku gdy względny poślizg między powierzchniami nie będzie już mały. Przyjmuje się, że nie większy niż 20% długości kontaktu. W przypadku small sliding zaleca się szczególne monitorowanie informacji diagnostycznych i w przypadku ostrzeżeń o nadmiernym poślizgu przełączyć się na opcję finite sliding.

 

*** WARNING ***

Contact element 2723183 (real ID 308) has too much sliding distance 0.683951798 relative to target element 2508395. Switch to finite sliding logic (KEYOPT(18)=0) to better represent this situation if desired.

Reasumując jest to ciekawa opcja, warta sprawdzenia w skomplikowanych modelach kontaktowych, w których nie ma nadmiernych poślizgów.

Więcej o Small-Contact

Autor: Tomasz Czyż

 

Powiadomienia

Chcesz wiedzieć gdy dodamy nowy artykuł? Wybierz kategorię, która Cię interesuje!

ANSYS WORKBENCH

Oprogramowanie

STREFA AKADEMICKA