» ANSYS - elektromagnetyzm » ANSYS Maxwell

ANSYS Maxwell

Symulacje elektromagnetyczne maszyn elektrycznych, transformatorów, magnesów, elektrozaworów, szynoprzewodów

ANSYS Maxwell jest zaawansowanym programem pozwalającym na wykonywanie analiz polowych obejmujących zagadnienia m.in.

 • maszyn elektrycznych,
 • transformatorów,
 • ładowania bezprzewodowego,
 • magnesów trwałych,
 • urządzeń energetycznych,
 • zagadnień elektromechanicznych.

Program posiada prosty i intuicyjny interfejs użytkownika ANSYS Electronics Desktop (AEDT) oparty na środowisku modelowania ACIS pozwalający na przygotowanie od zera geometrii w 2D lub 3D. Pozwala również na bezpośredni import geometrii z popularnych programów CAD / ECAD. Maxwell pozwala na symulacje pól magnetycznych i elektrycznych, wykorzystując do tego zabudowane solvery statyczne, domenie częstotliwości oraz czasu.

Import oraz tworzenie modeli w AEDT Maxwell
Import oraz tworzenie modeli w AEDT Maxwell

Proces symulacji zredukowany jest do absolutnego minimum. Po zaimportowaniu lub narysowaniu geometrii w programie użytkownik, korzystając z wbudowanej biblioteki materiałowej, określa własności materiałowe obiektów, zadaje warunki brzegowe i wymuszenia w modelu. Dodatkowo, program pozwala na parametryzację danych wejściowych (zmiana wymiarów geometrycznych, materiałów lub wymuszeń), wprowadzania i modyfikacji dostępnych danych materiałowych, wyznaczania niestandardowych wielkości (wyników) za pomocą zabudowanego w programie kalkulatora polowego.

Maxwell pozwala użytkownikom na tworzenie modeli zredukowanych, jak również tzw. co-symulacji, czyli bezpośredniego sprzężenia modelu polowego z modelem obwodowym w zaawansowanym symulatorze obwodowych Simplorer będącym częścią programu. W przypadku co-symulacji model polowy, jak i obwodowy wymieniają informacje w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy obserwować np. wpływ układu sterowania na straty w silniku. Simplorer w połączeniu z Maxwell pozwala na połączenie części elektromagnetycznej z częścią obwodową. Daje to możliwość projektowania i analizy nie tylko pojedynczych komponentów, ale także kompletnych systemów energoelektronicznych lub mechatronicznych.

Analiza polowo-obwodowa łącząca Ansys Maxwell z Simplorer
Analiza polowo-obwodowa (co-symulacja) łącząca Maxwell z Simplorer

W programie zaimplementowano technologię adaptacyjnego tworzenia siatki elementów. Program sam decyduje, w których miejscach należy zagęścić siatkę na podstawie określonego przez użytkownika poziomu zbieżności. Poniżej pokazano proces działania algorytmu, a także wpływ siatki na wyniki.

siatka adaptacyjna ansys maxwell
Adaptacyjny proces zagęszczania siatki w AEDT Maxwell

Oprócz podstawowych opcji związanych z obliczeniami pól elektromagnetycznych program pozwala na wykonywanie analiz sprzężonych z modułami mechanicznymi i przepływowymi w ramach interfejsu AEDT lub platformy ANSYS Workbench.

ANSYS Maxwell - analiza sprzężona
Schemat analizy sprzężonej bezpiecznika: EM – termika – mechanika

Analizy sprzężone pozwalają na lepsze zrozumienie zagadnień pracy urządzenia takich jak np. zmiana konduktywności materiału pod wpływem wzrostu temperatury (wzrost strat), wyznaczanie sił zwarciowych podczas stanów awaryjnych (sprzężenie solvera EM z mechanicznym). Temperatura ma również wpływ na naprężenia i odkształcenia elementów z uwagi na rozszerzalność cieplną stosowanych materiałów.

Wizualizacja wyników analizy sprzężonej (termicznej i mechanicznej) w AEDT Maxwell

Oprogramowanie pozwala na symulację rzeczywistych urządzeń i zjawisk w nich zachodzących. Symulacja pozwala zobaczyć i uwzględnić efekty takie jak np. zbliżenie, wypieranie prądu czy indukowania się prądów wirowych w pobliskich elementach konstrukcyjnych. Dzięki nowoczesnym metodom numerycznym wyznaczysz moment zaczepowy silnika, moment elektromagnetyczny generatora, sprawdzisz jak poprawnie układać kable energetyczne, aby każda z żył była odpowiednio obciążona, a także to czy nie dojdzie do przebicia izolacji transformatora. To tylko wybrane zagadnienia, które możesz policzyć za pomocą ANSYS Maxwell.

Program znajduje szerokie zastosowanie w obliczeniach/projektowaniu m.in.:

 • maszyny elektryczne w tym: asynchroniczne, synchroniczne, komutatorowe, bezkomutatorowe indukcyjne, prądu stałego, z magnesami trwałymi, bezszczotkowe, reluktancyjne, SRM, IPM, PMSM, SynRM, PMDC, DC Motor
 • silniki, generatory, magnesy trwałe, czujniki
 • transformaty elektroniczny i energetyczny
 • elementy magnetyczne, dławiki, kondensatory
 • urządzenia elektryczne, rozdzielnice, szynoprzewody, cewki
 • układy ładowania bezprzewodowego (WPT – Wireless Power Transfer)
 • siłowniki, elektrozawory, elektromagnesy
 • przepusty izolacyjne
 • nagrzewanie indukcyjne
 • urządzenia elektromechaniczne
 • urządzenia energetyczne

Jeżeli chciałbyś zobaczyć, jak symulacja może Ci pomóc w Twojej codziennej pracy – skontaktuj się z nami!