» ANSYS GRANTA EduPack – inżynieria materiałowa od podstaw

ANSYS GRANTA EduPack – inżynieria materiałowa od podstaw

ANSYS GRANTA EduPack to licencja edukacyjna dla studentów i nauczycieli akademickich zajmujących się szeroko pojętą inżynierią materiałową. Jest on dostarczany w zróżnicowanych, pod względem zaawansowania. Począwszy od znaczenia składu chemicznego, przez technologie, klasy materiałów, obróbkę – studenci stopniowo nabywają wiedzy i umiejętności związanych z technologią materiałową. Dydaktycy z kolei otrzymują kompletny zestaw narzędzi do ćwiczeń i pracy naukowej. GRANTA EduPack to oprogramowanie które pomoże przyszłym inżynierom, konstruktorom, menadżerom nauczyć się porównywania i wyboru materiałów zgodnie z założonymi celami.

ansys granta

GRANTA EduPack stopniowo wprowadza studentów w świat inżynierii materiałowej i procesowej poprzez stopniowe udostępnianie kolejnych danych materiałowych i narzędzi. Dzięki temu wykresy jak ten poniżej (klasyczny żelozao-węgiel) jest bezpośrednio powiązany z konkretnymi przykładami. ANSYS GRANTA EduPack pozwala zmienić typowe uczenie pamięciowe w uczenie w oparciu o projekt.Układ równowagi fazowej żelazo-węgiel

ansys granta

ANSYS GRNATA EduPack posiada 3 zasadnicze poziomy:

  • Level 1 – wstęp do inżynierii materiałowej. Dostęp do 69 materiałów oraz 74 procesów technologicznych.
  • Level 2 – Pakiet przeznaczony dla studentów na 3 roku studiów wykonujących projekty studenckie i prace przejściowe. Dostęp do 100 materiałów oraz 116 procesów technologicznych. 
  • Level 3 – 400+ materiałów i 246 procesów. Dla studentów studiów magisterskich, doktoranckich i pracowników dydaktycznych.

Przykładowy projekt lekkiej naczepy ciężarowej

Z ANSYS GRANTA EduPack mogą skorzystać zarówno studenci typowo zainteresowani materiałoznawstwem jak i ci studiujący na wydziałach mechanicznych. To właśnie jest duża zaleta tego środowiska: bez względu czy interesuje cię tworzenie materiałów, audyty energetyczne itp. czy też chcesz wybrać optymalną technologię lub materiał dla swojego projektu – możesz to zrobić w ANSYS GRANTA EduPack. 

ANSYS GRANTA EduPack posiada bardzo bogatą bibliotekę materiałów edukacyjnych. Dzięki kształceniu na bazie projektów (project-based teaching) student stopniowo nabiera umiejętności w wyborze optymalnych rozwiązań.

Korzystając z prostych do zrozumienia materiałów, łatwo można zaprezentować praktyczną stronę inżynierii materiałowej i jakie ma ona znaczenie w procesie rozwoju produku:

a) sztywność, twardość, waga – OK
b) niewystarczająco sztywne (potrzebny większy moduł Younga)
c) niewystarczająco mocne (potrzebna większa granica plastyczności)
d) zbyt kruche (większy krytyczny współczynnik intensywności naprężeń)
e) zbyt ciężkie (mniejsza gęstość)

ANSYS GRANTA EduPack to osobny zestaw licencji akademickich. Produkty GRANTA nie są częścią standardowych pakietów Campus, Teaching, Research, Associate. 

Autor: Jacek Maj