» ANSYS FLUENT dla konstruktorów: ANSYS CFD Pro

ANSYS FLUENT dla konstruktorów: ANSYS CFD Pro

ANSYS CFD Pro to ANSYS FLUENT dla konstruktów – pozwala on na korzystanie z dobrodziejstw technologii ANSYS w uproszczonej formie. Jest to dobre rozwiązanie dla konstruktorów, specjalistów w działach R&D oraz początkujących użytkowników systemów do obliczeń CFD.

ANSYS CFD Pro – możliwości

Dla konstruktorów, ANSYS FLUNT to synonim czarnej magii, jednak dzięki znacznemu uproszczeniu interfejsu i procesu symulacji jest bardzo przyjemne w użytkowaniu i intuicyjne środowisko pracy. Założenie jest takie aby użytkownicy mieli dostęp do wiarygodnych wyników z symulacji CFD w podstawowym zakresie możliwości ANSYS FLUENT. Po co używać niedokładnych i zasobożernych narzędzi do symulacji skoro można te same obliczenia zrobić szybciej, dokładniej i mieć większe możliwości w postprocessingu?

ANSYS CFD Pro to nowy produkt i jak wszystkie narzędzia ANSYS będzie ciągle rozwijany. W wersji 2021R2 posiada on poniższe możliwości:

ansys fluent dla konstruktorów
Interfejs użytkownika ANSYS FLUENT
 • przepływy stacjonarne
 • transport ciepła
 • przepływy laminarne i turbulentne (Spalart-Allmaras, k-epsilon, k-omega (standardowy i SST)
 • przenikanie ciepła (CHT)
 • przepływ przez złoże porowate
 • mieszaniny bez reakcji chemicznych
 • modele płynów nieściśliwe i ściśliwych (gaz idealny oraz aproksymacja Boussinesqa)

W CFD Pro możliwa jest również szeroka gama symulacji procesowych:

 • thermoforming
 • blow molding
 • ekstruzja
 • ko-ekstruzja
 • przędzenie włókien

Preprocessing ANSYS FLUENT

Gigantyczną przewagą ANSYS CFD Pro nad dodatkami do systemów CAD jest pełen preprocessing w interfejsie ANSYS FLUENT. Dzięki niemu użytkownik uzyskuje wysokiej jakości siatkę objętości skończonych i ma pełną kontrolę nad parametrami siatki. Efektem są nie tylko lepszej jakości wyniki ale również mniejsze zapotrzebowanie na RAM oraz krótszy czas oczekiwania na wyniki.

W CFD Pro użytkownik może stworzyć siatkę w wybranej technologii (hex, tetra, prism, poly) co dodatkowo poprawia jakość uzyskiwanych wyników w zależności od rodzaju wykonywanych obliczeń. Jednak prawdziwą perłą jest tzw. siatka mozaikowa (Mosaic Mesh) która pozwala na dyskretyzację jednej domeny wieloma różnymi siatkami. Efektem jest mniejsza ilość węzłów i wyższa jakość elementów. Więcej o technologii meshingu w ANSYS CFD dowiesz się w tym artykule.

ansys fluent dla konstruktorów
Mosaic Mesh w ANSYS FLUENT

Jeżeli użytkownik woli korzystać z interfejsu bardziej przypominającego systemu CAD, może korzystać z ANSYS Discovery. Wówczas będzie miał do dyspozycji zintegrowany modeler CAD (ANSYS SpaceClaim), moduł do symulacji w czasie rzeczywistym oraz możliwość prowadzenia symulacji z użyciem siatki elementów skończonych. Jednak w ANSYS Discovery nie posiada części funkcjonalności pre i postprocessingu ANSYS FLUENT oraz w pewnym stopniu ogranicza możliwości ANSYS CFD Pro.

ansys fluent dla konstruktorów
interfejs ANSYS Discovery z aktywną licencją ANSYS CFD Pro

Podsumowanie

ANSYS CFD Pro to dobra propozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z symulacjami CFD oraz dla inżynierów, którzy nie potrzebują pełni możliwości ANSYS FLUENT. CFD Pro pozwoli szybko i dokładnie zasymulować stosunkowo proste zjawiska przepływowe.

Dodatkową zaletą jest wsparcie ze strony MESco. Jesteśmy doświadczonymi użytkownikami i zapewniamy merytoryczne wsparcie techniczne pomagając naszym Klientom w pełni wykorzystać posiadane przez siebie oprogramowanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej?