ANSYS Elite Channel Partner w Polsce

Symulacje inżynierskie

Pomagamy naszym Klientom projektować lepsze, bardziej innowacyjne produkty. Wykonujemy symulacje inżynierskie, wdrażamy oprogramowanie ANSYS, prowadzimy wsparcie techniczne oraz szkolenia.

Oferta

MESco jest ANSYS Elite Channel Partner w Polsce. W praktyce oznacza to, że jesteśmy kompetentnym partnerem, a nie zwykłym dostawcą oprogramowania. Zapewniamy profesjonalną opiekę techniczną na wszystkich etapach: od wyboru do wdrożenia. 

Od 1994r. wykonujemy symulacje inżynierskie. Naszą przewagą jest nie tylko doświadczenie i najlepsze na rynku oprogramowanie ale przede wszystkim podejście. Nie dostarczamy tylko wyników ale wiedzę dzięki której nasi Klienci mogą tworzyć lepsze produkty i technologie.  

Wszystkie szkolenia w MESco są prowadzone przez wieloletnich praktyków i specjalistów w swojej dziedzinie. Prowadzimy szkolenia otwarte, na zamówienie i w oparciu o projekty Klientów. Rocznie szkolimy około 700 inżynierów.

WIADOMOŚCI, INFORMACJE, NOWOŚCI

Aktualności

W MESco sporo się dzieje. W Aktualnościach znajdziesz informacje o naszych inicjatywach, o nowościach w ANSYS, ogłoszenia o pracę, seminaria. 

Nowy ANSYS 2021 R2

Dostępna jest już nowa wersja ANSYS – 2021R2. Zobacz, jakie zmiany zostały w niej wprowadzone.

Projekt: „Jednoczęściowy miniaturowy wirnik 4D dla pompy krwi”

W latach 2018-2021 MESco brało udział w Projekcie finansowanym przez NCBiR: „Jednoczęściowy miniaturowy wirnik 4D dla pompy krwi”. Więcej o projekcie wewnątrz artykułu.

ANSYS na Politechnice Łódzkiej

Jesteś pracownikiem Politechniki Łódzkiej i chciałbyś wykorzystywać oprogramowanie ANSYS w swojej pracy? Zarejestruj się na webinarium i dowiedz jak możesz uzyskać dostęp do licencji na Twojej uczelni.

Symulacja 2021

Serdecznie zapraszamy na kolejne spotkanie użytkowników ANSYS. Tym razem spotykamy się w Łodzi w dniach 6-8 października 2021r.

ANSYS na Politechnice Rzeszowskiej

Jesteś pracownikiem Politechniki Rzeszowskiej i chciałbyś wykorzystywać oprogramowanie ANSYS w swojej pracy? Zarejestruj się na nasze webinarium i dowiedz się jak możesz uzyskać dostęp do licencji na Twojej uczelni.

Webinarium: Niezawodność elektroniki

Zapraszamy na webinarium o symulacji czasu życia układów i komponentów elektronicznych w ANSYS Sherlock.

Simulation World 2021

Już 20 kwietnia rozpocznie się druga edycja największej na świecie konferencji poświęconej symulacji komputerowej – Simulation World 2021, której sponsorem jest również MESco. Należysz do kadry kierowniczej? Jesteś inżynierem lub pracownikiem działu...

Webinarium: Modelowanie transportu w przemyśle spożywczym i rolnictwie

Serdecznie zapraszamy na webinarium poświecone Modelowaniu transportu w przemyśle spożywczym i rolnictwie. Większość produktów spożywczych, o ile nie mają formy sypkiej, na pewnym etapie swojego istnienia w takiej się znajdowały. Od ziaren zbóż, warzyw, przez...

MESco szuka pracowników!

W naszej firmie, w nieformalnej atmosferze, działa ekosystem wartościujący kreatywność i zaangażowanie pracowników. Pracujemy proaktywnie dostosowując się do bardzo dynamicznego rynku jak i do rozwoju technologii ANSYSa. Realizujemy ciekawe i nietuzinkowe projekty,...

Dofinansowanie na szkolenia z KFS

 Nawet do 100% dofinansowania na szkolenia! Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) to wydzielona część Funduszu Pracy przeznaczona na wsparcie pracodawców inwestujących w ciągły rozwój swój oraz pracowników. Z dofinansowania mogą skorzystać wszystkie przedsiębiorstwa,...

Efekt Magnusa – co to jest i dlaczego warto o nim wiedzieć

Piłka baseballowa, piłka nożna, kierowane pociski rakietowe oraz wirniko-żagle na statkach – co je łączy? Otóż na wszystkie te przedmioty w trakcie ruchu działa tajemnicza siła. Odpowiedzią na pytanie co to za siła zajęło się grono naukowców i badaczy, którzy na...

Analiza procesów cieplnych podczas odlewania łopatek z super stopu niklu metodą Bridgemana oraz GCC z wykorzystaniem programu ANSYS Fluent

Streszczenie: W niniejszym artykule przedstawiono modelowanie przepływu ciepła w monokrystalicznej quasi-łopatce lotniczego silnika turbinowego podczas odlewania precyzyjnego metodą Bridgmana oraz GCC (Gas Cooling Casting). Celem analizy numerycznej było zbadanie...

Optymalizacja procesu powlekania w ANSYS Rocky DEM

Wprowadzenie nowego produktu, zwiększenie skali procesu, zmiana jego parametrów lub po prostu chęć zwiększenia jego powtarzalności powodowana ograniczeniem strat i związana z tym długofalowa oszczędność są głównymi powodami dla których optymalizacja procesu powlekania...

Kursy i szkolenia dla użytkowników ANSYS – proponowana ścieżka

MESco wykonuje kursy z oprogramowania ANSYS w szerokim zakresie tematycznym i dla zróżnicowanych grup uczestników. Dlatego postanowiliśmy przedstawić proponowaną ścieżkę szkoleń w zależności od dziedziny fizyki i poziomu zaawansowania uczestników. Prezentowane...

Modelowanie CFD w ANSYS FLUENT bolidu F1 2022

Założenia nowej generacji bolidów przez FIAPrezentacja modelu WBR22 Cel symulacjiWyniki symulacji i ogólna charakterystyka samochodu.Jak poznać, czy bolid jest szybki oraz gdzie ma braki.Teoretyczne rozważania zmian geometrii samochodu do poprawy aerodynamiki Bolid F1...

WIEDZA, INFORMACJE, CIEKAWOSTKI

Blog MESco

BLOG MESco jest miejscem w którym umieszczamy praktyczne artykuły o symulacji komputerowej. Inżynierowie dla inżynierów. 

Z nami stworzysz lepszy produkt

01

DZIĘKI NAM:

Lepiej poznasz swój produkt

Symulacja pozwala dokładniej i lepiej  zrozumieć projektowane produkty. Już na wstępny etapie projektu możemy określić co i jak zmienić aby produkt był lepszy. Dzięki temu możliwe jest wyjście poza intuicję konstruktorską i stworzenie nowej jakości.    

02

DZIĘKI NAM:

Unikniesz błędów

Technologia ANSYS dostarcza bardzo dokładnych wyników co pozwala uniknąć błędów projektowych na bardzo wczesnym etapie rozwoju produktu. Dodatkowo możemy symulować praktycznie każdy test, stan awaryjny, czy standardowe warunki pracy Twojego produktu.  

03

DZIĘKI NAM:

Podejmiesz lepsze decyzje

Zdobyta wiedza o produkcie oraz dokładność i zakres uzyskanych wyników pozwala na podjęcie świadomych, dobrze poinformowanych decyzji. Efektem są lepsze produkty, technologie i procesy czyli przewaga rynkowa.

Dołącz do grona zadowolonych klientów

DIRECTOR BUSINESS DEVELOPMENT
mgr inż. Roman Jabłoński

Dzięki zastosowaniu oprogramowania ANSYS oraz dzięki współpracy z MESco udało się podnieść innowacyjność produktów COMMON i wyznaczyć najlepsze kierunki rozwoju. Równocześnie zredukowano ilość fizycznych prototypów i skrócono czas rozwoju produktu.

KIEROWNIK DZIAŁU R&D
Arkadiusz Lupierz

Zaangażowanie specjalistów z MESco było kluczowe. Jest to bardzo elastyczny zespół, którego rady i wiedza pomogły nam uniknąć wielu problemów przy wdrożeniu, a ich wsparcie techniczne ma istotny wpływ na płynność prac projektowych.

Kierownik Zakładu Konstrukcji Dudowlanych
dr hab. inż. Artur Piekarczuk

Szkolenia i doradztwo techniczne firmy MESco jest źródłem rzetelnej wiedzy na profesjonalnym poziomie.

Z pełnym przekonaniem polecam oprogramowanie ANSYS i firmę MESco jako Partnera rzetelnego i godnego zaufania.

DYREKTOR DS. BADAŃ I ROZWOJU
Robert Wojtynek

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy z firmą MESco. Dzięki temu, że wdrożenie było oparte o realizowany projekt szybko zaczęliśmy korzystać z pełni możliwości zakupionego oprogramowania

Jaka jest cena wykonania obliczeń?

Nie ma standardowego cennika. Projekty są wyceniane w oparciu o poziom skomplikowania geometrii, rodzaj symulacji, czas obliczeń, ilość modeli. Wycena nic nie kosztuje i do niczego nie zobowiązuje.

Dlaczego warto robić symulacje?

Dzięki symulacji oszczędzamy czas i pieniądze równocześnie zwiększając potencjał konkurencyjny produktu. Symulacja pozwala na dokładne poznanie współzależności między różnymi parametrami produktu co prowadzi do podejmowania bardziej świadomych decyzji projektowych. W efekcie technologie, procesy i produkty naszych Klientów są bardziej innowacyjne i szybciej wprowadzane na rynek. 

Ile trwa wdrożenie oprogramowania ANSYS?

Samodzielna praca w oprogramowaniu ANSYS to kwestia kilku tygodni. ANSYS Workbench jest intuicyjnym i łatwym do zrozumienia środowiskiem pracy. Czym innym jest umiejętność właściwego ustawienia symulacji i zrozumienie jej wyników. Dlatego MESco dostarcza pełne plany wdrożeniowe wraz z merytorycznym wsparciem technicznym, które pomaga w zdobyciu pełnej samodzielności inżyniera w krótkim okresie. 

Dlaczego ANSYS? Dlaczego MESco?

ANSYS to lider technologii numerycznych. W praktyce oznacza to, że jego wdrożenie się zwraca bo ANSYS ma realny wpływ na poprawę jakości procesu rozwoju produktu. MESco wykonuje komercyjne symulacje w ANSYS od 1994r. Oznacza to że mamy wiedzę i doświadczenie, które pozwalą sprostać najtrudniejszym wyzwaniom naszych Klientów.