Szukaj Logowanie Kontakt
             Kontakt Blog Kalendarz

  ANSYS Elite Channel Partner ANSYS Polska ANSYS Logo cropped 164px

ANSYS Elite Channel Partner ansys logo czarne tlo SMALL ANSYS Logo cropped 164px
    ANSYS Elite Channel Partner

mesco i ansys 2021r1Miło jest nam poinformować, ze od dnia 26 stycznia 2021r. dostępna jest najnowsza wersja oprogramowania ANSYS 2021R1.

Ostatnia aktualizacja oprogramowania dostarcza nieograniczonych możliwości inżynierom z niemal wszystkich branż na całym świecie. Dzięki niej praca jest jeszcze łatwiejsza i wydajniejsza, co może znacząco przyspieszyć rozwój produktów. 

W związku z ukazaniem sie nowej wersji ANSYS, serdecznie zapraszamy na webinarium, podczas którego przybliżymy Państwo zmiany, jakie zostały wprowadzone w oprogramowaniu. Webinarium odbędzie się w dniu 11 lutego 2021r. w godzinach 12:00 - 15:15. Udział w spotkaniu jest bezpłatny, jednak wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

 

Więcej o webianrium: Co nowego w ANSYS 2021R1?

 

 

Co nowego w mechanice?

Kolejna wersja ANSYSa obfituje w nowości. Solvery mechaniczne działają szybciej, szczególnie przy współpracy z kartami graficznymi NVIDIA z rodziny Ampere. Wprowadzono również zmiany w kompresji danych wejściowych skutkujące szybszym wczytywaniem się plików wsadowych i zużywaniem mniejszych ilości pamięci operacyjnej. Większą funkcjonalność mają także flagowe narzędzia obliczeniowe solvera mechanicznego takie tak: SMART i NLAD. Pierwsze oferuje analizę propagacji pęknięć umożliwia analizę pęknięć w obszarach kontaktowych i uwzględnienie naprężeń początkowych. 

1 SMART zmiany w ansys 2021 r1

Drugie narzędzie NLAD czyli automatyczna zmiana siatki podczas obliczeń w tej wersji umożliwia przejście od początkowej siatki Hex to Tetry i dalszy remeshing. Narzędzie działa też wydajniej w analizach wielokrokowych.

Od kilku wersji ANSYS wdraża do Workbencha technologię redukcji modeli za pomocą superelementów. Do tej pory możliwa była ich budowa w oparciu o istniejący model MES. W tej wersji można superelementy zapisywać i przenosić pomiędzy modelami. Można także zbudować od podstaw model z zaimportowanych superelementów.

2 budowanie modelu z zaimportowanych superelementów

Rys. 1 Budowanie od podstaw modelu z zaimportowanych superelementów

W obszarze połączonych dziedzin fizyki, mamy możliwość modelowania piezoelektryków. Jak zwykle, nie zapomniano też o podrasowaniu algorytmów kontaktowych. Widać to w układach niestabilnych, gdzie ważne jest dodanie tłumienia w kontakcie, aby kontakt się szybciej zbiegał. Lepiej zbiegają się także w wersji 2021 połączenia MPC, czyli modele z zastosowanymi połączeniami typu Remote.

Na pewno rewolucyjną zmianą jest możliwość kompleksowej analizy tworzyw sztucznych wzmacnianych krótkim włóknem. Parametry materiałowe, kierunkowe i nieliniowe wyznaczane są za pomocą narzędzia material designer, a dane z najpopularniejszych narzędzi do symulacji wtrysku takie jak orientacja włókien, czy naprężenia resztkowe są importowane przez narzędzie Injection Molding Data. 

3 Injection Molding Data

Rys. 2 Injection Molding Data

Praktyczne zmiany zaszły w interfejsie aplikacji. Mamy narzędzie do przechowywania najważniejszych parametrów kilku poprzednich analiz w formie historii, z której możemy zrobić wykresy.

4 zmiany w interfejsie w ansys mechanical

Rys. 3 Zmiany w interfejsie w ANSYS Mechanical

Jest szkicownik do tworzenia belek, które można użyć w analizach termicznych i mechanicznych. Jest także większa możliwość zadawania obciążeń bezpośrednio na siatce elementów skończonych. W tej wersji wspiera tę opcję 13 warunków brzegowych. Warto zajrzeć też do dodatków ACT. Z instalacją dostarczony jest moduł do analizy połączeń śrubowych, razem z wersją źródłową kodu, gdyby ktoś chciał wiedzieć więcej o programowaniu w Pythonie.

5 bolt tools

Rys. 4 Bolt Tools

W gałęzi z materiałami można porównywać ze sobą kilka materiałów co pozwala na łatwiejszy wybór odpowiedniego. A w gałęzi Mesh mamy nowe narzędzie do naprawy topologii bardzo podobne do tego, które kiedyś znajdowało się w programie DesignModeler. Dodatkowo możemy także zamrozić już utworzoną siatkę, aby nic, nawet update geometrii jej nie naruszyło. Nowe funkcjonalności widać także w obszarze siatkowania stref, w których występują spoiny.

Prawdziwą wisienkę na torcie nowej wersji zostawiam na koniec. Oprócz oczywiście wielu innych pomniejszych zmian i udogodnień mamy możliwość tworzenia automatycznych skryptów nagrywających pracę w aplikacji Mechanical. Wystarczy wcisnąć przycisk Record, wykonać odpowiednie operacje i widzimy je zapisane w formie komend języka Python, które możemy modyfikować i wykorzystać w celach automatyzacji procesu pracy.

6 tworzenie automatycznych skryptów nagrywających pracę w ANSYS Mechanical

Rys. 5 Tworzenie automatycznych skryptów nagrywających pracę w ANSYS Mechanical

 

Co nowego w przepływach?
Wraz z wersją 2021R1 Fluent oprócz rozwoju znanych z poprzednich wersji funkcjonalności, wprowadza wiele całkowicie nowych rozwiązań, w których położono duży nacisk na wygodę pracy. Już samo okno startowe zaskoczy użytkowników listą z wyborem dostępnych poziomów funkcjonalności. Użytkownik oprócz dobrze znanych pakietów licencji CFD Premium i CFD Enterprise może wybrać również wersję Pro. Pakiet CFD Pro jest dostępny jako osobna licencja w bardzo atrakcyjnej cenie. CFD Pro jest dobrze znanym i lubianym Fluentem, w którym wykonamy podstawowe obliczenia bez dostępu do bardziej skomplikowanych modeli fizycznych. Ścieżka pracy w wersji Pro pozwoli na import geometrii CAD, stworzenie siatki numerycznej a następnie przeprowadzenie symulacji oraz post-processing. Dostępne są podstawowe modele turbulencji, CHT, media porowate, wyrażenia oraz model gazu idealnego. 7 interfejs graficzny Fluent Pro
Rys. 6 Interfejs graficzny - Fluent Pro

Pełna wersja Fluenta doczekała się nowego podejścia do okien graficznych, dzięki któremu stworzymy osobne zakładki dla każdego z wyświetlanych elementów, eliminując tym samym niepożądane zamykanie wyświetlonej zawartości. Dołożono także funkcję wyświetlania błędów i ostrzeżeń w dedykowanych do tego, osobnych oknach.

Przy zapisywaniu wyników w postaci animacji zaimplementowano całkowicie nowy encoder, który pozwala na wybór rozdzielczości, klatkażu oraz formatu zapisu pliku video.

Fluent oprócz odtwarzania dźwięku powiadomień przy okazji generowanych przez siebie błędów dostał możliwość zapisania plików dźwiękowych jako wynik symulacji akustycznej, które można następnie analizować w ANSYS VREXPERIENCE. Przykładowo, analizując wentylator możemy teraz usłyszeć jak będzie hałasować, na podstawie symulacji CFD.

Dużo nowych funkcjonalności można także zaobserwować we wbudowanym FSI. Oprócz możliwości wyświetlania wyników w postaci wektorów, zmiennej Total Displacement dodano także model pozwalający na uwzględnienie wpływu zjawisk cieplnych na odkształcenia.

Popularny model Volume of Fluid jest jednym z najbardziej rozwijanych elementów Fluent’a. Również tym razem poprawiono wiele z jego funkcji z naciskiem na stabilność i szybkość obliczeń, jednak to wprowadzenie przejścia obliczeń z modelu DPM do VOF na pewno wywoła spore poruszenie. Jesteśmy więc w stanie bezpośrednio przechodzić z VOF do DPM i na odwrót a do tego można uwzględnić model Lagrangian Wall Film. Tak kompleksowe podejście pozwala więc oddać zarówno odrywanie jak i łączenie większych objętości płynów z kroplami w jednej symulacji.

8 Symulacja pracy wycieraczek z użyciem modelu DPM to VOF

 

Rys. 7 Symulacja pracy wycieraczek z użyciem modelu DPM to VOF

Zaimplementowany od dłuższego już czasu we Fluencie moduł Meshing jest stale rozbudowywany aby stać się domyślnym wyborem analityków przepływu w temacie tworzenia siatek numerycznych. W wersji 21R1 dostępne będą między innymi operacje topologiczne na siatkach, tworzenie Body i Surface of Influence oraz tworzenie overset mesh w Fault Tolerant Meshing. Użytkowników siatkujących duże modele ucieszy również opcja równoległego siatkowania dla elementów typu Polyhedra.

Wbudowany post-processing poprzez parę usprawnień pozwoli użytkownikowi na jeszcze prostsze prezentowanie wyników obliczeń. Dodano funkcje tworzenia szyku płaszczyzn wynikowych oraz zautomatyzowany moduł tworzenia interaktywnych raportów, które następnie można eksportować do pliku HTML lub PDF.

Zgodnie z obowiązującymi trendami w oprogramowaniu CAE, użytkownicy Fluenta otrzymali możliwość wyboru ciemnego motywu graficznego. Tą funkcjonalność docenią zwłaszcza oczy osób które pracują w nocy lub w ciemnych pomieszczeniach. Kto raz spróbował ciemnego motywu w roboczym oprogramowaniu, nie będzie mógł bez niego żyć.

9 Fluent z ciemnym schematem kolorów

Rys. 8 Fluent z ciemnym schematem kolorów
Co nowego w elektromagnetyzmie?
AEDT Maxwell 2021 R1:

W nowej wersji Maxwella ANSYS kładzie nacisk na dalszy rozwój zautomatyzowanych procesów obliczeń maszyn elektrycznych – na podstawie zdefiniowanej przez użytkownika symetrii program tworzy wycinek modelu, wykonuje obliczenia, a następnie mapuje je na pełnym modelu. Wprowadzono zmiany w modelu licy w solverze EddyCurrent od nowej wersji uwzględnia on dodatkowe straty AC związane z efektem zbliżenia i naskórkowości, a także uwzględnia je w rezystancji obliczanej macierzy impedancji. Model strat w żelazie pozwala na wprowadzenie krzywych stratności P(B) dla różnych temperatur (na podstawie krzywych program wyznacza parametry Steimetza Kh, Kc, Ke) – od nowej wersji straty mogą zależeć zarówno od indukcji magnetycznej jak i temperatury. Warunek brzegowy impedancji pozwala na uwzględnienie w obliczeniach zmian temperatury materiału (2-way coupling), definicja częstotliwości jako parametru w analizie EddyCurrent (sweep w Optimetrics), eksport sił z Maxwella do ANSYS Motion, liczne usprawnienia w Electrical Machine Toolkit.

AEDT HFSS 2021 R1:

Wprowadzono szereg zmian w nowym solverze iteracyjnym przyśpieszających obliczenia dla dużej ilości wymuszeń oraz portów, możliwość wyświetlania wartości polowych na obiektach powłokowych symulowanych w formie warunku brzegowego (layered impedance / finite conductivity), możliwość korzystania z szyfrowanych komponentów 3D w 3D Layout (od 2020R1 dostępne komponenty 3D nieszyfrowane). Krokiem milowym w HFSSie jest wprowadzenie nowej technologii Mesh Fusion opartej o komponenty 3D umożliwiającej symulację całych urządzeń w ramach jednego projektu – wcześniej problemem w przypadku takich zagadnień była duża dysproporcja pomiędzy siatką wielowarstwowej płytki PCB, procesora, przewodów, a samej obudowy – wyobraźmy sobie np. model komory bezodbiciowej, gdzie chcemy wykonać symulację elektroniki znajdującej się w obudowie. HFSS doczekał się również większych i mniejszych zmian dotyczących postprocessingu wyników dla macierzy antenowych, formowania wiązki pod kątem aplikacji 5G oraz wykrywania przeszkód przez radary w zastosowaniach automotive oraz zaprezentowano oficjalną wersję EMITa w AEDT.

AEDT SIwave 2021 R1:

Nowe narzędzie DDR Wizzard póki co w wersji beta pozwala na automatyzację analiz pamięci DDR (ustawienia analizy + tworzenie schamatów), dostęp do biblioteki Granta z poziomu SIwave, możliwość wprowadzenia własnego współczynnika konduktywności dla solvera DCIR

AEDT Icepak 2021 R1:

Wprowadzono szereg usprawnień związanych z modelowaniem sieci termicznych umożlwiający modelowanie bardzo skomplikowanych sieci, możliwość tworzenia modeli zredukowanych LTI ROM (automatyczne tworzenie definicji wymuszeń i ustawień analizy), możliwość skalowania wyników importowanych z solverów elektromagnetycznych. Poprawiono skuteczność generowania siatek w Icepaku, wprowadzono możliwość definicji zakresu minimalnego i maksymalnego dla MLM, podzielono punkty monitoringu na temperaturowe oraz przepływowe, a także wprowadzono możliwość automatycznego eksportu punktów monitoringu i zbieżności do zewnętrznego pliku *.CSV. Poprawiono możliwość importu projektów z klasycznego Icepaka do nowego interfejsu (import plików *.tzr).

AEDT Mechanical 2021 R1:

Przy okazji premiery najnowszej wersji ANSYS zaprezentował oficjalną wersję solvera mechanicznego wewnątrz środowiska AEDT. Do uruchomienia solvera mechanicznego wewnątrz AEDT wymagane jest posiadanie licencji Icepak Premium lub Electronics Enterprise. Mechanical korzysta z dobrodziejstw interfejsu AEDT do których zaliczyć można przyjazny modeler, możliwości skryptowania, czy optimetrics. Na dzień dzisiejszy użytkownik dostaje dostęp do dwóch typów analizy – analizy termicznej oraz modalnej. Użytkownik ma możliwość: importu strat z modułów elektromagnetycznych (Maxwell, HFSS, Q3D), importu współczynników konwekcji wyznaczonych w Icepaku, sprzężenia dwustronne, a także posiada specjalne warunki brzegowe umożliwiające uwzględnienie ruchu powietrza w szczelinie powietrznej maszyny elektrycznej.

Motor-CAD v14 (2021 R1):

Możliwość definiowania wymiarów maszyny jako stosunku poszczególnych wielkości, po kliknięciu prawym klawiszem myszy na nazwie parametru widzimy animację wpływu parametru na geometrię modelu, możliwość wykonania analizy sprzężonej dla maszyn SYNC i IM uwzględniającej cykl pracy silnika (wcześniej tylko BPM, BPMOR oraz SYNCREL). Modele FMU dostępne dla wszystkich rodzajów maszyn w Motor-CAD – możliwość analizy systemowej w ramach środowiska TwinBuilder (Simplorer). Poprawiona integracja pomiędzy Motor-CAD i Maxwell – dowolne geometrie dxf mogą być eksportowane do Maxwella 2D/3D, Motor-CAD może tworzyć modele Maxwella bazujące na niestandardowych geometriach. Od nowej wersji użytkownik ma większą kontrolę nad siatką w szczelinie powietrznej (ilość elementów w szczelinie), usprawniono modele termiczne wyznaczające temperaturę dla czół uzwojeń oraz poprawiono model termiczny maszyn indukcyjnych 1-fazowych.